יום שישי, 9 בספטמבר 2016

רגישות לקרינה בתוכנית "פנים אמיתיות עם אמנון לוי"

אתמול (8/09/2016) בשעה 21:20 שודרה כתבה בנושא הרגישות לקרינה בתוכנית "הפנים האמיתיות עם אמנון לוי".
ההד שיצרה הכתבה היה גדול יחסית (אני לא יודע מה נתוני הרייטינג עצמם) ופנו אלנו (לכל אחד מאיתנו במסרים פרטיים בפיסבוק, באימיילים, לקבוצות בפיסבוק ובטלפון) עשרות אנשים שנפגעו מהקרינה והם רגישים. עד לשידור התוכנית הם לא ידעו במה מדובר ולאחריה הבינו ממה הם סובלים ונפתח בפניהם חלון הזדמנויות של למידה ושיפור המצב. התחלנו כבר בעבודה כדי לספק מידע ולנסות לעזור לכולם.
ברחבי הרשת התקיימו דיונים וכבר התפרסמו כמה פוסטים של הכחשת נזקים והכחשת רגישות לקרינה. אנחנו מזדרזים לענות שם בצורה מקיפה וברורה כדי שרגישים לקרינה שקוראים שם ש"אין דבר כזה רגישות לקרינה" ו"אין השפעות בריאותיות לחשיפה לקרינה בלתי מייננת" יוכלו גם לקרא דעות אחרות.
עצם העלת הנושא לדיון הוא הישג, וכפי שציינתי תורם להפצת המודעות בקרב כל האוכלוסיה. על כך נתונה התודה הרבה לצוות התוכנית ולאמנון לוי.  מעבר לכך יש מקום לביקורת, גם עצמית וגם לגבי הכנת הכתבה, עריכת ואופן שידורה.טרמינולוגיה בעייתית


הכתבה קיבלה את השם הפופוליסטי בעל הקונוטציה השלילית "הפנים האמיתיות של נביאי הזעם".
במהלך הכתבה נעשה שימוש על ידי המגיש אמנון לוי בכינויים, מילים, שמות בעלי קונוטציה שאני רואה אותה כשלילית בהקשר לרגישות לקרינה ורגישים. בין השאר: "חבורה של...", "חרדים לקרינה", "הזויים?", "כת נרדפת", "הקיצוניים שבהם..." וכו. השימוש במילים האלה היה מבחינתי מעליב, פוגעני ומזלזל. 


בכתבה


בכתבה התראיינו 4 רגישים לקרינה, גל, יעל (שם בדוי), נועה ואנוכי. הפוקוס הושם על המקרים הקשים יותר ואפשר שהתקבל הרושם אצל הצופה שכל המקרים הם קשים. אני לדוגמא הייתי במצב קשה למשך שנה וחצי, היום מצבי יותר טוב. גם מצבה של נועה מצטלם פחות רע אז הדקות בהן היא מופיעה הן ספורות.
לדעתי הצורה בה הוצגנו הייתה בעייתית בלשון המעטה. הושם דגש על "צהוב".

בנוסף אלינו התראיינו לכתבה ד"ר זמיר שליט"א, פרופ' סיגל סדצקי, פרופ' איתן פרידמן, ד"ר אלי שגיא, דורון גראוגר ואחרים. ביקשנו גם שיראיינו את פרופ' אליהו ריכטר ואת ד"ר יעל שטיין אבל הם לא הופיעו בכתבה.
בנוסף אני מאוכזב באי הצגת המחקרים הקשורים בכתבה. נראה כי התרכזות הצוות בפיקנטי, או חוסר הבנתו המדעית, הביאה להצגת הנושא בלי, לכל הפחות, ציון המחקרים בתחום, זאת למרות שאלו הועברו והוסברו לצוות. ניסוי חשיפה


צוות התוכנית ביקש מאיתנו, הרגישים, כל אחד בנפרד, לבצע ניסוי חשיפה בו נתבקשנו להבדיל איזה טלפון כבוי ואיזה לא מתוך שני מכשירים שיונחו לפנינו. רצו לצלם משהו מעכשיו לעכשיו. הניסוי שהציעו שגוי ומסוכן. עצם הצגת הבקשה היא לדעתי לא אתית.
הושמעה גם הקלטה של חלק משיחה שהתקיימה ביני לבין הצלם-במאי רונן, בו הוא מבקש ממני להשתתף בניסוי החשיפה הלא נכון.  הושמע החלק בו אני מסביר לרונן שהניסוי לא נכון, יפגע בנבדקים וכי דרוש ניסוי מורכב הרבה יותר. לא הושמע החלק בו אני מציע לו לדבר עם מי שכבר עשתה ניסוי חשיפה נכון יותר, בעבר בישראל.


ניסוי כזה חייב לקחת בחשבון את הדברים הבאים:
1. סביבת ניסוי נקייה מכל סוג של קרינה בלתי מייננת.
2. התאמת סוג החשיפה לפי סוגי החשיפה שהנבדק רגיש אליהם ביותר.
3. התאמת רמת החשיפה לרמה כזו בה הנבדק יגיב אבל לא ישאר כואב מידי או יפגע בריאותית.
4. יש להשתמש במכשיר המסוגל לפלוט קרינה לפי סעיפים 2+3.
5. וידוי כי כאשר לא אמורה להיות חשיפה המכשיר בו משתמשים לביצוע החשיפה לא ילפוט שום סוג של קרינה.
6. יש לבצע סידרה של חשיפות וחשיפות מדומות, במרווחי זמן מספקים (סעיף 7) ולזמן קצוב.
7. זמן המנוחה בין חשיפה לחשיפה חייב להיות מספיק ארוך. אם לא יהיה מספיק ארוך הכאב לא יתפוגג לפני החשיפה הבאה, הנבדק יכאב כל הזמן ולא יהיה ניתן לקבל נתוני אמת.
8. יש למדוד גם מדדים פיזיולוגיים וביולוגיים בעת החשיפה, לפניה ואחריה.
ה. יש לבצע את המבחן בסמיות כפולה, שגם הנבדק וגם הבודק לא ידעו האם יש שידור או אין.
ו. יש אתגרים נוספים בביצוע בדיקה זו שיש לתת להם את הדעת.

לאחר שידור התוכנית ניתנה לנו האפשרות להגיב לנושא הניסוי בצורה רשמית בדף הפיסבוק של התוכנית.

הצד החיובי

הצד החיובי הוא שלתוכנית היה הד עצום.לאחר השידור השתתפנו בדיון בדף הפייסבוק של התוכנית. היו עשרות שאלות ותגובות. רוב השאלות והתגובות של הצופים היו ענייניות ונענו על ידי גל, נועה, יעל, אנוכי ורגישים נוספים, עד שעות הבוקר הקטנות.
אנשים רבים פנו אלינו בטלפון ובאימייל, דרך האתרים ודרך הפייסבוק, חלקם בבקשת עזרה, חלקם באמפטיות וחלקם במילה טובה. 
כמו כן, אנשים רבים ביקשו להצטרף לקבוצות הפייסבוק "רגישות לקרינה ישראל".

עוד לבנה בחומה

אני מברך על שידור התוכנית, על כל הבעיות בה.
אני מקווה שבמרוצת הזמן השידור יעודד מודעות לנושא הרגישות לקרינה והחשיפה לקרינה ויאפשר לעוד אנשים שסובלים מכאבים ותסמינים בעת שימוש בסלולרי ובאלחוטי להבין כי מדובר ברגישות לקרינה ולעשות את הצעדים הנכונים כדי לשפר את מצבם.  הכתבה בקישור -  http://10tv.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1208637אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה