יום חמישי, 27 באוקטובר 2016

מונים חכמים ומקרינים בישראל - דוח מצב 10/2016

בעיקרון המצב כרגע הוא שבערים רבות מותקנים מוני מים אלחוטיים. רובם משדרים פולס קצר כל 30 שניות. יש מערכת שלמה של משדרים ומקלטים שפרוסה בכל הערים האלו כדי לתמוך במוני המים האלחוטיים. בחלק מהערים יש גם מוני מים בעלי רכיב אלחוטי חיצוני והם משדרים אחת לכמה שעות.
לגבי מוני חשמל, בחלק מהקיבוצים בארץ נפרסו (על ידי חברות פרטיות) מונים חכמים אלחוטיים המשדרים כל הזמן. מונים אלו הם הבעייתיים ביותר מבחינת החשיפה לקרינה. רמת השידור ממונה חשמל ביתי אלחוטי היא בדומה לשידור מטלפון אלחוטי ביתי. במונים אלו תומכת תשתית אלחוטית ברחבי הערים שגם היא מוסיפה שידורים לאויר.

בתל אביב נפרסו על ידי חברת החשמל לישראל(חח"י) מספר לא ברור (כנראה 500) מונים אלחוטיים בטכנולוגיה דומה לאלו שנפרסו בקיבוצים, כלומר אלחוטיים ומשדרים כל הזמן. לדברי חברת החשמל מדובר בפילוט מ2010 ולא בפריסה נרחבת.
חברת החשמל ביצעה פילוט בבנימינה וגבעת עדה בהן נפרסו מונים מסוגים שונים לפחות 400 בטכנולוגיה האלחוטית(משדר כל הזמן) וכנראה מספר דומה בטכנולוגיה סלולרית (כנראה משדר כל כמה דקות).
בתחילת השנה הודיעה חח"י על התחלת הפריסה בכמה ערים מרכזיות (ירושלים, באר שבע, מודיעין, תל אביב). לפי ההודעה 85% מהמונים שיפרסו יהיו בטכנולגוית PLC בה השידור אינו באמצעות קרינת רדיו (בשונה מהמונים האלחוטיים והסלולריים) אלא על גבי רשת החשמל. בסוג זה של מונים אין קרינת רדיו אבל הזיהום החשמלי (רעש על גבי חוטי החשמל בבית עלול לעלות). 15% מהמונים אמורים להיות בטכנולוגיה סלולרית (להזכירכם שידור כל כמה שניות).
מי שמחליט בנושא הזה הוא רשות החשמל. הייתה גם וועדה שדנה וקידמה את הנושא בשם "ועדת יוגב" (כחלק מהדיונים שלה ברפורמות בחברת החשמל). היו כנראה יהיו דיונים בכנסת, כרגע בוועדת הכלכלה בנושא. בדיון האחרון היינו אני, בת ציון וניצן. הדיון נסב סביב שאלת הקרינה וסביב נושא שמירת השבת. נציגי החברות הביאו נתונים שגואים ומבזים. צפוי לפחות דיון נוסף.
בארה"ב, קנדה, אוסטרליה ומדינות נוספות הותקנו מוני חשמל אלחוטיים והביאו לפגיעה והתדרדרות במצב הרגישות לקרינה של אנשים רבים.פרטים נוספים באתרי - http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/smart-meters-h

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה