יום ראשון, 5 במרץ 2017

בלחץ בית משפט - קליפורניה פרסמה מסמך בנוגע לקרינה מטלפונים סלולריים

על פי פרסום ב"סן פרנסיסקו כרוניכל" (http://www.sfchronicle.com/opinion/editorials/article/Long-overdue-release-of-information-about-cell-10976121.php) המחלקה לבקרה על מחלות סביבתיות ותעסוקתיות במשרד הבריאות של מדינת קליפורניה , ארה"ב, שחררה  בלחץ בית משפט, טיוטת אלון מידע לציבור בנושא סלולרי, השפעות בריאותיות ואמצעי זהירות בעל הכותרת "טלפונים סלולריים ובריאות". זאת לאחר שבית המשפט הצהיר כי יפסוק לטובת התובע ד"ר גו מסקוביץ ויורה על פרסום האלון לציבור. 
האלון  נכתב בחדש אפריל 2014 ומאז לא שוחרר לציבור.  לטענת המחלקה לבקרה על מחלות סביבתיות ותעסוקתיות בגלל שמידע דומה פורסם על ידי ה CDC האמריקאי (אכן פורסם פרסום דומה שבמסגרתו עמדה שערוריה של שינוי הנוסח לניסוח בלשון רפה הרבה יותר ותוך הדגשה גדולה יותר של חוסר הוודאות בסיכון, למעשה אומרים ב CDC כי לא נמצא הוכחה שהסלולרי מסרטן, הצהרה שאני רואה אותה כשגויה ומטעה אבל עומד בקנה אחד עם מסורת הכחשת הנזקים של רשויות בארה"ב). 
על האלון מצוינות באותיות קידוש לבנה "טיוטה ולא לשחרור לציבור", וכן בתחתית כל דף מצוין כי "המסמך שוחרר בעקובות תביעתו של מוסקוביץ". לשון המסמך אינה חד משמעית ומשתמשת במילים כמו: "מודאגים", "השפעות אפשריות", "חלק מהמחקרים", "דאגות", "מחקרים נוספים" ועוד ניסיונות לעגן את חוסר הוודאות בנושא, לשיטתם.

תרגום לעברית:
האלון מציין כי טלפונים סלולריים, כמו ציוד אלקטרוני אחר, פולטים סוג של קרינה הנקראת "קרינת רדיו" וכי יש חששות (בין גורמי בריאות רשמיים) לגבי אפשרות להשפעות בריאותיות מהקרינה הסלולרית בגלל מחקרים אחרונים שמרמזים כי שימוש ארוך זמן בטלפון סלולרי עלול להגדיל את הסיכון לסרטן ובעיות בריאותיות אחרות. לכן האלון בה לספק מידע לגבי דרכים לצמצום חשיפה לקרינה מטלפונים סלולריים.
בהמשך מציין האלון כי: מספר מחקרים הראו כי אנשים שחלו בסוגים מסוימים של סרטן עשו שימוש מעל 10 שנים ויותר בסלולרי. רוב הסרטנים היו בצד בו בוצע שימוש בסלולרי. למרות שהסיכוי לפיתוח של סרטן מוח הוא קטן מאוד, המחקרים מרמזים כי שימוש רגיל בסלולרי מגדיל את הסיכון להתפתחות של גידולי מוח מסוימים. מחקרים מסוימים קישרו גם את החשיפה לקרינה בלתי מייננת מטלפונים סלולריים לבעיות פוריות. ככל שמחקרים נוספים מבוצעים ואנחנו למדים יותר על הסיכון האפשרי לסרטן ובעיות בריאותיות אחרות הקשורים לשימוש בסלולרי, ההמלצות בגליון העובדות הזה יכולות להשתנות (בעתיד). 

חשיפה לקרינה מטלפונים סלולריים: החשיפה שלך לקרינה מהסלולרי תלויה בעיקר במרחק מהטלפון, עוצמת (שידור) הקרינה, משך הזמן ותדירות השימוש בטלפון. ככל שהטלפון הסלולרי יהיה רחוק מגובך, החשיפה תקטן. הסלולרי שלך מיצר קרינה חזקה יותר בתחילת השיחה, כאשר  הוא מנסה ליצור קשר לאנטנה הסלולרית, וכן בעת שרק כאשר מוצגים שניים או אחד קווי קליטה (חיווי לרמת קליטה, כלומר כאשר הקליטה נמוכה). הטלפון הסלולרי שלך פולט קרינה חזקה יותר כאשר נעשה בו שימוש במכונית נוסעת, אוטובוסים או רכבות, מכיוון שהטלפון מחליף חיבורים בין אנטנה אחת לשנייה. לסיום, חלק הטלפונים פולטים קרינה גבוהה יותר מאחרים. 

מה ניתן לעשות כדי לצמצם את החשיפה לקרינה בלתי מייננת מטלפונים סלולריים?
כדי לצמצם את החשיפה לקרינה מטלפנים סלולרים:
- הגדל את המרחק בינך לבין הטלפון הסלולרי על ידי שימוש ברמקול, שליחת הודעות טקסט, שימוש באוזניות בעת החזקת הטלפון הרחק מגופך.  קרינה בלתי מייננת מאוזניות אלחוטיות  (הערת המתרגם - אני ללא ממלית בכלל על שימוש באוזניות אלחוטיות) וחוטיות היא בדרך כלל חלשה יותר מהקרינה מהסלולרי.
הרחק את הטלפון הסלולרי מגופך. טלפון סלולרי דלוק יכול לפלוט קרינה בלתי מייננת כאשר הוא לא בשימוש. אל תישן כאשר הסלולרי נמצא לידך, אל תיסע את הסלולרי בכיס או ישירות על גופך אלא אם כן הסלולרי כבוי. 
- הגבל את השימוש בסלולרי כאשר הקליטה נמוכה. או הגדל את המרחק בינך לבין הטלפון. כאשר הסלולרי שלך מראה רק קו או שניים (קליטה נמוכה) הוא פולט יותר קרינה בלתי מייננת מאשר כאשר הוא מראה שלוש, ארבע או חמישה קווים. 
- צמצם את זמן השיחה בסלולרי. שמור על זמן השיחה קצר, אפילו בעת שימוש באוזניות אלחוטיות (הערת המתרגם - אני ללא ממלית בכלל על שימוש באוזניות אלחוטיות) או חוטיות. עשו שימוש ברמקול או השתמשו בטלפון קווי חוטי לשיחות ארוכות יותר. טלפון חוטיים קווים פולטים מאט מאוד קרינה בלתי מייננת. 
- הסר את האוזניות שלך כאשר לא בשיחה. אוזניות אלחוטיות וחוטיות פולטות קרינה בלתי מייננת גם כאשר לא נעשה שימוש בסלולרי. 
- אל תסמוך על מכשורים  (או מוצרים) שטוענים להגנה או נטרול (יותר בהקשר של טבעי) הקרינה הבלתי מייננת מהטלפון הסלולרי. המוצרים האלה לא הראה צמצום החשיפה. 

מה לגבי קרינה מטלפונים סלולריים וילדים?
קרינה בלתי מייננת יכולה לעבור עמוק יותר לתוך מוחו של ילד מאשר במבוגר. כמו כן, המוח (של ילדים ומתבגרים) עדיין מתפתח דבר שיכול להפוך ילדים ונוער לרגישים במיוחד לחשיפה לקרינה בלתי מיינת. מהסיבות הללו אפשרי שהורים ירצו להגביל את ילדיהם בסלולרי לטקסט, שיחות חשובות ושימוש בזמן חירום. אמהות בהריון, ילדים ונוער גם יכולים לעקוב אחר הצעדים לצמצום חשיפה הרשומים למעלה. 

איפה ניתן לקבל מידע נוסף?
למידע נוסף לדבי חשיפה לקרינה בלתי מייננת וטלפונים סלולרים שילחו אימייל ל : cellinfo@cdph.ca.govאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה