יום שני, 19 במרץ 2018

מחקר ישראלי חדש - יותר סרטניים במערכת החיסון, יותר סרטנים מרובים וגיל גילוי צעיר יותר אצל חולים שנחשפו לקרינה בצבא ובתעשיה

המחקר הוא מחקר ישראלי חדש שפורסם ב Environmental Research, Volume 163, גליון מאי 2018 , עמודים 123-133.
המחקר בוצע על ידי מיכאל פלג, אליהו ריכטר ואור נתיב.
המחקר הראה כי חולי סרטן שפנו אל החוקרים ועבדו\שירתו בעברם בסביבת ציוד מכ"מ וציוד צבאי פולט קרינת רדיו, חלו יותר בסרטני מערכת החיסון, יותר בריבוי סרטנים וגיל הגילוי שלהם היה צעיר בהרבה מאשר באוכלוסיות חולי הסרטן הכללית.

במחקר נכללו 47 חולי סרטנים שבעברם עבדו או שירתו ביחידות או תעשיה בפיתוח, תחזוקה והפעלה של ציוד צבאי פולט קרינת רדיו רבה, כמו לדוגמה מכ"מים צבאיים.

מתוכם 19(כ40%) איש חלו בסרטני מערכת החיסון. בעוד אחוז חולי סרטני מערכת החיסון באוכלוסיה הכללית של חולי סרטן בישראל, מתוך נתוני רשם הסרטן, עומד על כ 23% בלבד.

6 מתוך ה47 חלון ביותר מגידול ראשי אחד. סה"כ 12.8% מאוכלוסיית המחקר. בעוד באוכלוסיית חולי הסרטן הכללית הנתון עומד על 2.8% בלבד.

גיל הגילוי של הסרטנים בקרב אוכלוסיית המחקר(33) היה צעיר יותר משמעותית מגיל הגילוי באוכלוסיה הכללית של חולי הסרטן בישראל (65).

החוקרים ווידאו כי חשיפה לקרינה בתדר נמוך לא הייתה גורם משפיע על תוצאות המחקר.

החוקרים השוו את תוצאות המחקר עם מחקרים דומים שבוצעו בעבר.
בכולם נראה כי בקבוצות שנחשפו לקרינה, אחוזי החולים בסרטני מערכת החיסון היו גדולים יותר מאשר בקבוצות החולים שלא נחשפו לקרינה.

בתמונה - אחוזי החולים בסרטני מערכת החיסון במחקרים השונים לאומת אחוזי החולים בסרטני מערכת החיסון אוכלוסיית חולי הסרטן שלא נחשפו\הכללית


בתמונה- אחוז החולים בסרטנים של מערכת החיסון במחקר ובמחקרים דומים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה