יום שני, 9 באפריל 2018

PHONEGATE - פרשת בדיקות הקרינה מטלפונים סלולריים בצרפת - הוצאה קריאת איסוף מהציבור למכשיר ראשון

עדכונים בפרשת PHONEGATE בצרפת. 

ב5 לאפריל 2018 הודיע האתר "60 מיליון צרכנים" על קריאה לתיקון של כ90000 מכשירי טלפון סלולרי מדגם HAPI30 שמיוצר על ידי MOBIWIRE ומכר בצרפת ברשת ORANGE. 

הראשות הממשלתית הצרפתית העמונה על בדיקות הקרינה לטלפונים סלולרים, ANFR, הוציאה ב 6 באפריל 2018 הודעה  לעיתונות כי כבר בינואר השנה היא הודיעה ליצרן המכשירים הסלולריים MOBIWIRE כי עליו לסיים את חוסר התאימות של המוצרים שהתגלו כלא עומדים בתקן (תקן ה SAR שהוא גבוה ולא מייצג את ההשפעות הביולוגיות של הקרינה על גוף האדם ומערכות ביולוגיות) ונמצאים בשוק או שכבר נמכרו.  הסוכנות פרסמה את דוח הבדיקה של מכשיר בשם HAPI30 שנתוני הקרינה שלו היו גבוהים מהמותר (2.1W/kg כאשר התקן עומד על 2). 

בנגמין דריוס, סגן העורך שלך האתר "60 מיליון צרכנים" שאל את הANFR האם ההכרזה על הקריאה לתיקון תחזור על עצמה עבור מכשירי סלולר אחרים וציטט כי האתר בידיהם נתונים על טלפונים סלולריים נוספים שעברו את הסף המותר בבדיקות. על כך נענה כי "הסוכנות נמצאת בתהליך של אכיפה של התקנות מול היצרנים".

זוהי הדרישה הראשונה לRECALL (בקשה להחזרת המכשירים על ידי היצרן לתיקון או החלפה) הראשונה במסגרת פרשת PHONEGATE. בפרשה זו נחשף על ידי  ד"ר מארק אראזי (  Mark Arazi )  כי טלפונים סלולריים רבים חורגים מתקן SAR המותר בעת הצמדתם אל הראש(בזמן שיחה) או אל הגוף (אכסון בכיס המכנס) וכי בדיקות הקרינה בוצעו במרחקים בין 6 מ"מ ל 20 מ"מ מהראש. בחלק מהמקרים הוכיח מארק אראזי בבדיקות שבוצעו מטעמו כי חלק מהמכשירים מקרינים יותר 7W/kg לפי שיטת הבדיקה האירופית ויותר מ20W/kg  לפי השיטה האמריקאית.

יש לציין שתקן SAR, גם כאשר עומדים בו, לא מייצג את רמות החשיפה האמיתיות מהמכשיר ולא מגן מנזק ביולוגי. התקן מבוסס על אפקט חום של הקרינה בלבד ולוקה בכמה וכמה בעיות טכניות ולוגיות (ממוצע על פני 6 דקות, שימוש במודל מופשט וגדול מידי, שימוש בנוזל ולא ברקמה ועוד). 

תגובה 1:

  1. איזה יופי! פתח של תקווה! הלוואי שהמודעות תתפשט גם לארץ, ואנשים יתחילו להחזיר פלאפונים בהמונים... כבר יפה שקוראים לפרשיה PHONEGATE כי זה חזק וקליט ומזכיר פשעים רציניים...

    השבמחק