יום רביעי, 11 בספטמבר 2019

גלובס - רשות החשמל תבחן את הצעת חברת החשמל לפריסת מונים חכמים בישראל משיקולי עלות, כדאיות וטכנולוגיה.

רשות החשמל בוחנת את הצעת חברת החשמל לפריסת מונים חכמים. הסיבה היא בעיקרה כנראה עלויות גבוהות אבל במסגרת הבחינה נפתח שוב נושא הטכנולוגיה. יתכן ולבסוף יבחרו טכנולוגיות המשתמשות בקרינת רדיו כמו SMART MESH או סלולריות. https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001300053 פריסה של מוני חשמל אלחוטיים-סלולריים תביא לגידול מיותר בחשיפה לקרינת רדיו שהיא כידוע (גם אם לא נוח לחלק מהאנשים עם העובדה הזו) היא מסרטן אפשרי בבני אדם ויכולה לגרום לנזקים בריאותיים אחרים בחשיפה ממושכת. במדינות שמונים אלו נפרסו נפגעו חלק מהאנשים ששוהים לידם (במקרה שהמונים הותקנו בקרבת אזורי שינה, אזורי עבודה, אזור ישיבה בבית-עסק). הטכנולוגיה הגרועה ביותר בנושא זה היא SMART MESH בה המונים קולטים שידור של מונה מרוחק ומשדרים אותו שוב ושוב. במקרים אלו הקרינה כמעט רציפה. בחלק מהקיצובים בארץ הותקנו מונים כאלה ויש אנשים שסובלים מהם.

כמו כן הפריסה הזו בזבזנית ויקרה. לפי חישוב פשוט, יעברו 450 שנים עד שהחיסכון בקוראי מונים אנושיים יחזיר את ההשקעה ברשת מונים חכמים.

ככל הידוע לי, במדינות בהן בוצעה פריסה של מונים חכמים, לא היה חיסכון משמעותי בחשמל.

מעבר לכך מונים דיגיטליים צורכים בעצמם חשמל מה שלא נלקח בחשבון.בסרטון - מדידת קרינת רדיו ממונה חשמל אלחוטי שהותקן בתל אביב במסגרת ניסוי בשנת 2012
בתמונה - שידור קרינת רדיו ממונה חכם אלחוטי בשיטת SMART MESH שהותקן בקיבוץ בצפון הארץ.

אין תגובות:

פרסום תגובה