מדבקות, תליונים וצמידי קסם נגד קרינה

אחד הדברים שמרגיזים אותי בנושא הקרינה הוא השוק שהתפתח של מדבקות, תליונים וצמידי קסם שמתימרים להוריד את הסיכון, את ההשפעה או את הקרינה בשימוש במכשירים פולטי קרינה.
המוצרים הללו מבטיחים הורדה, שיפור, איזון, צמצום הסיכון וכל מיני מילות קסם כאלה ואחרות בנוגע לקרינה.
ברוב המוצרים הללו לא ניתן בכלל למדוד אלקטרונית שינוי בדפוס הקרינה, הקרינה נשארת אותו הדבר בדיוק.
חלקם מתהדרים בטכנולוגיות "קוונטים", או ב"הרמוניזציה", או בכל מיני דברים שאי אפשר למדוד ואי אפשר להסביר (לפחות אני לא מסוגל להבין).
חלק מהמשווקים אפילו מצרפים מידע מדעי כדי להוכיח את יעילות הפעולה וכמובן עדויות של משתמשים מרוצים ומחייכים שאחרי שקנו את המוצרים עולמם הפך טוב יותר, בריאותם טובה יותר והם שמחים ומאושרים. 
במקרה הטוב, גם אם כל מה שמוצרים הללו מתימרים לעשות אכן נעשה, הם מתפלים רק בחלק קטן מהשפעות הקרינה, אם בכלל.

בדיקה של המוצרים הללו
אני כאיש אלקטרוניקה רוצה לראות שינוי של דפוס הקרינה על מד הקרינה, ברוב המוצרים הללו לא רואים שינוי. אם כן רואים שינוי הוא חלקי מאוד.
אני כרגיש לקרינה רוצה להרגיש שינוי , שיפור או הקלה בתסמינים כאשר אני משתמש בציוד הקסם. עד היום התנסתי בחלק קטן מאוד מהמוצרים הללו ובחלק עוד יותר קטן מהם הרגשתי שיפור קטן מאוד וזמני. השיפור היה קטן עשרות מונים משיפור שחשתי לאחר צמצום חשיפה והעלות של המוצרים הללו הייתה גבוהה פי כמה מעלותו של מד קרינה שסייע לי בתהליך צמצום החשיפה (גילוי נאות - אני מוכר מדי קרינה ביתיים).
לכן לא רק שהמוצרים הללו לא באמת עוזרים, אלא אף מרחיקים את המשתמש מפתרון אמיתי ונכון. מרחיקים אותו מהבנת הגורם לכאבים שלו, הגורם לבעיות הבריאותיות ומחריקים אותו מצמצום חשיפה ושיפור המצב בפועל.

מה המוצרים הללו כן עושים?
מה שבטוח הוא שהמוצרים הללו הם "מוצרי מצפון". הם מאפשרים למשתמש להשקיט קצת את מצפונו בנוגע לנזק שהוא גורם לעצמו ולסביבה בשימוש בציוד פולט קרינה. משהו בסגנון של "שמתי מדבקה = אני מוגן". המשתמש למעשה מאמין שהמוצר מגן עליו וברוב המיקרים לא יעשה שום פעולה אחרת כדי לצמצם את הסיכון. זאת כאשר פעולות אמיתיות לצמצום הסיכון, כגון צמצום חשיפה או הפעלה נכונה יותר של ציוד אלחוטי, הן בחינם!
לפעמים המשתמש חש הקלה קצרה וזמנית בעקבות השימוש, אפשרי שזה אפקט פלסיבו שיחזיק מעמד כמה ימים (בדרך כלל נעלם תוך 15 יום) אפשרי שזה משהו אמיתי, אבל בכל מקרה זה מאוד מאוד חלקי.
לכן, אל תחפשו קיצורי דרך, צמצמו שימוש בציוד אלחוטי וסלולרי, וצמצמו חשיפה לקרינה בלתי מייננת עוד היום.
אם בכל מקרה אתם רוצים לנסות, אז תנסו אבל תהיו חשדנים מאוד ותנסו למדוד את השיפור לאורך זמן , אם בכלל קיים. כמו כן על תוציאו אלפי שקלים על מוצרים כאלה לפני שאתם בטוחים שהם אכן עוזרים לכם.
מידע נוסף באתרי:
התמודדות עם רגישות לקרינה - http://www.norad4u.co.il/ehs-h/a-leter-to-all-ehs-h

2 comments:

  1. אני חותמת על כל מילה. זה ציוד לאנשים שלא רגישים לקרינה, ורק רוצים להרגיע את עצמם. "עכשיו הקרינה לא יכולה להזיק לי". לרגישים לקרינה, זה שום דבר. שטויות במיץ

    השבמחק