יום שני, 30 בינואר 2017

כנס בנושא קרינה בלתי מייננת, ירושלים , ינואר 2017 - סיכום ההרצאות והפעילות

הכנס התחלק לשני סוגי פעילות: הרצאות פרונטליות (מול כלל באי הכנס) וקבוצות עבודה לפי ארבע נושאים: מדע בסיסי, אפידמיולוגיה, מדידה והערכה, מדיניות. 

להלן סדר המציגים במליאה
23.01.2017 - הרצאות מבוא.


הרצאות הפתיחה היו של ד"ר מיכל לניאל,
מנהלת המרכז הישראלי ללימוד מתקדמים
אשר אמרה דברה ברכה וסקרה פרטים על
המכרז הישראלי ללימודים מתקדים ושל 
 ד"ר ריצארד לסטר שהוא אחד ממארגני הכנס.
הרצאתה של ד"ר מיכל לניאל - https://youtu.be/oZMAG75WgLY
הרצאתו של ד"ר ריצארד לסטר - https://youtu.be/FwG-AJAI4y0 ד"ר דברה דיוויס , הרוח החיה מאחורי הכנס, מיסדת ונשיאת הקרן לבריאות סביבתית (בארה"ב), פרופסר אורח לרפואה בבית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית (ועוד ועוד תארים ותפקידים מכובדים ורבים), נתנה רקע על הנושאים המרכזיים בכנס, על ההרצאות הבאות ועל קבוצות העבודה. ד"ר דיוויס דיברה על "שינוי פרדיגמה" בעולם המדעי וזאת לאחר פרסום מחקר ה NTP ומחקרים דומים נוספים. כמו כן הזכירה וציינה כי כל בדיקות הבטיחות שבוצעו לטלפונים סלולרים וציוד אלחוטי מבוססות על אפקט חום בלבד ובוצעו על מודלים בגודל של מבוגר (ולא על ילדים שהם הפגיעים ביותר).
וידאו - https://youtu.be/uCkGOC1JjWA
קובץ -  http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Devra-Davis-01.23.pdfד"ר רונלד מלניק, שהיה שנים רבות במכון האמרקאי למדעי בריאות הסביבה וחבר בצוות התכנית לרעלים וזיהומים בארה"ב (National Toxicology Program  ) ואחד מהחוקרים המובילים במחקר הNTP נתן סריקה כל תכנון מחקר הNTP, על הממצאים ועל הקשיים בפרסום המאמרים. רון הזכיר כי במחקר נצפו גם נזקים לDNA במוח של החולדות שנחשפו לקרינת רדיו וכן משקל נמוך יותר של הגורים שנחשפו בתקופת ההריון.  תוצאות נוספות מתוך המחקר צפויות להתפרסם בשנת 2017 ושנת 2018. ד"ר דברה דיוויס ציינה כי תוצאות המחקר שכבר פורסמו הן תוצאות סופיות וכי תוצאות פרסומים נוספים הם בבחינת פרסומי המשך. 
וידאו - https://youtu.be/BHPUbCADxFE
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Linda-Birnbaum-01.23-.pdf
ד"ר פיפלה בלגוג'י, ראש מחלקת המחקר במכון רמזיני האיטלקי סקרה את תוצאות מחקרם שבמהלכו חשפו מכרסמים לקרינה מתחנות בסיס (אנטנות סלולריות) ברמות נמוכות יחסית. המחקר עדיין לא סוכם ולא פורסם, אבל תוצאות ראשוניות מראות כי כמו במחקר ה NTP, נצפה כי בקבוצת המכרסמים שנחשפו הוולדות נולדו במשקל נמוך יותר ונשארו קטנים יותר לאורך זמן בהשוואה לוולדות בקבוצת הביקורת. 

סרגיו ברגמן, שר הגנת הסביבה ופיתח בר קיימה בארגנטינה התארח על ידי שיחת ועידה בSKYPE (עקב שריפות שהביאו למצב חירום בארצו). סרג'יו סקר בקצרה את הדרכים שבאם ארגנטינה עומדת לבצע שינויי מדיניות וחקיקה בשנים הבאות בנושא החשיפה לקרינה בלתי מייננת והשימוש בציוד סלולרי ואלחוטי. כמו כן הדגיש ברגמן את הצורך בשיתופי פעולה בין מדינות בנושא ובין מדינות וגופי מחקר ומדענים. 

ד"ר פרנק ליברמן, ראש המחלקה לנרו-אונקולוגיה במכון לחקר הסרטן UPMC , פרופסור לנירולוגיה, נירו כירורגיה ורפואה אונקולוגית בחוג לרפואה באוניברסיטת פיטסבורג, סקר מוצר חדש המבוסס על הקרנת חולה בגידולי מוח ולבלב בקרינת רדיו בתדרים נמוכים יחסית, תוך כדי התמקדות ברקמה החולה. הטיפול המוצא הביא לפי תוצאות המחקרים לתוצאות דומות או טובות יותר (ועם פחות תופעות לוואי) מטיפול כימו כאשר הוצג בצרוף הקרנות סטנדרטיות. ד"ר ליברמן הגדיש כי העובדה שיש השפעות טובות ושימוש רפואיים לקרינת רדיו מדגישה את האפשרות שיש השפעות שליליות לקרינת רדיו. 
וידאו - https://youtu.be/ugDkVSuiPtg
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Frank-Lieberman-01.23.pdf


ד"ר סטלה קנה-מיכאלידאו, נשיאת הוועדה הקפריסאית לבריאות ילדים ולסביבה סקרה את הסיבות שהביאו את הוועדה הקפריסאית להוצאת סרטוני הזהרה לציבור בנוגע לצמצום חשיפה לקרינת רדיו. בין השאר בגלל החשיפה הגדולה של הציבור, העובדה שהציוד האלחוטי והסלולרי לא נבדק להשפעות ארוכות טווח ושהבסיס לתקנים הוא אפקט חום בלבד, השפעות קוגניטיביות וראיות ראשונות להשפעות ביולוגיות. 


סוף היום הראשון.24/01/2017 - הרצאות מלאות , היום השני של הכנס, יום שלישי בשבוע.

את הרצאות היום השני פתחה ד"ר דברה דיוויס. הרצאה עסקה בהשפעות הביולוגיות הנראות כבר היום במחקרים על תאים ועל בעלי חיים, על היותה של קרינת רדיו בפולסים משפיעה ביולוגיות הרבה יותר מקרינה רציפה. ד"ר דיוויס המשיכה בביקורת על המודלים התרמיים המשמשים היום ואשר אינם מספקים, על ביצוע בדיקות הקרינה כאשר המכשירים אינם צמודים לגוף. על השפעת קרינת הרדיו על הזרע, על תוצאות מחקר הNTP וחשיבותם ועל מחקרים נוספים בנושא.


ד"ר רונלד מלניק חזר על הרצאתו מהיום הראשון על מחקר ה NTP והפעם בפירוט רב יותר. מלניק הדגיש כי החשיפה במחקר ותאי החשיפה תוכננו כדי לדמות חשיפה של תקופת חיים שלמה בבני אדם וכי מחקרים אחרים סובלים מחוסר חשיפה ביחס לחיי אדם. מלניק הסביר כי תוצאות המחקר שפורסמו הן סופיות וכי הפרסום עבר 3 שלבים של בקרת עמיתים. כמו כן הסביר כי בדרך כלל מחקרים של ה NTP הם על 50 עכברים וכי כאן המספרים גדולים הרבה יותר. כמו כן ציין מלניק כי החוקרים הופתעו מהתוצאות וכי בנוסף למקרי הסרטן נמצאו נזקים לDNA במוחם של החולדות שנבדקו. מלניק סיפר כי עדיין לא התקבלה תגובה של ה FCC וה FDA לתוצאות או לפרסומים. הפרסומים הבאים של המחקר צפויים להיות בנושא הנזקים לDNA והתוצאות על אוכלוסיות העכברים (מה שפורסם עד עכשיו היה על חולדות).
ד"ר פיפלה בלגוג'י, ראש מחלקת המחקר במכון רמזיני האיטלקי חזרה על הסקירה (בהרחבה) של מחקרם שבמהלכו חשפו מכרסמים לקרינה מתחנות בסיס (אנטנות סלולריות) ברמות נמוכות יחסית. במחקר השתתפו כ 10000 חיות, תוכננו ונבנו מערכות חשיפה מיוחדות כדי להבטיח חשיפה אחידה וכלל גופית. במחקר זה להבדיל ממחקר הNTP החיות מתות מוות טבעי ואז מנותחות כדי לבדוק את מצבם. כמו כן הרחבה של המחקר בוצעה על חשיפה לקרינה בתדר נמוך. ושילוב של חשיפה לקרינה בלתי מיינת ורעלנים אחרים כמו קרינת גמא או כימיקלים. שם נראו עליות בתחלואה המרמזות על השפעה סינרגית אפשרית.
וידאו - https://youtu.be/v_fUltsYAAg
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Fiorella-Belpoggi-.pdfד"ר פרנק ליברמן, חזר על הרצאתו מהיום הראשון, הפעם בהרחבה יתרה. ליברמן הסביר כי הניסויים שערכו בעת פיתוח המוצר (מאפשר הקרנה של חולי סרטן בקרינת רדיו בתדרים מסוימים ואשר הראה תוצאות דומות וטובות יותר מטיפול כימותרפי בצמוד להקרנות) הראו כי שדות גדולים במיוחד מתפתחים באזורים הצרים ביותר של התא החי, ציין כי הנבדקים צריכים להיות בטיפול 75% מהזמן, והדגיש כי העובדה כי יש השפעות חיוביות לקרינת רדיו מבטיחה כי יש השפעות ביולוגיות שליליות.ד"ר עזרא נופלד -  נתן סריקה על טכנולוגיות דימוי וחיזוי קרינה שמאפשרים לראות את התפתחות הגלים והחדירה לתוך גוף באדם. עזרא נופלד הראה הדמיה של זרימת דם במוח, נירונים במוח, הדמיה של השפעת קרינה על ערעור עצבים. הציג תוצאות של מערכות שידור רפואי שהביאו להקטנת (97%) גידולים בחיות מעבדה כאשר שינוי קל במודולציה או בתדרי השידור גרמו לסטימולציה של הגידולים. כמו כן ציין ד"ר עזרא נופלד כי בעת בדיקות וסימולציות על מערכות MRI הוכיחו הוא וצוותו למזמין השירות כי 5 מתוך 7 הנחות היסוד עליהם מבוססים תקני החשיפה, היו לא נכונות.

וידאו - https://youtu.be/j2Qtk288nt0
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Esra-Neufeld-Jan25.pdf
ד"ר פאול בין-ישי, מרצה במחלקה לפיזיקה באוניברסיטת אריאל סקר את תוצאות מחקרו בנושא השפעות אפשריות על בריאות האדם ממערכות תקשורת בתדר גבוה (דור חמישי). במהלך מחקריו בנושא הסיקו החוקרים כי בתדרים של דור חמישי המודלים הקיימים לא יתאימו וכי אברים ואברונים קטנים בגוף יהיו בסכנה גדולה יותר וזאת בגלל אורך הגל הקצר. למשל בלוטות ההזעה באור יהוו נקודות חמות בעוד הצינוריות מהן אל פני האור יהוו אנטנות אידאליות לאורכי גל אלו.
וידאו - https://youtu.be/VuVtGldYXK4
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Yuri-Feldman-and-Paul-Ben-Ishai-Abstract.pdf
ד"ר עזרא נופלד -  נתן סריקה על טכנולוגיות השידור השונות (2G, 3G, WIFI, DECT) וצורת האות בציר הזמן והתדר. לגבי מדידות WIFI בכיתות הסביר כי ניתן לבצע מדידה במרכז החדר, מדידה בקצה החדר ליד החלון ואז לבצע אנליזה של התוצאות ולבצע מידול שלהם כדי לקבל את דפוס הקרינה בכל חלל החדר. בנוסף הציג  סימולציות של חדירת הקרינה בילדים מול מבוגרים, של שימוש בטאבלטים מול הפנים, מחשבים ניידים בגובה שולחן, ועוד.

וידאו - https://youtu.be/IpQMYIMnGvA

קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Esra-Neufeld-Jan24.pdf
 פרופ' רוני זגר  - ממכון ויצמן נתן סריקה על מחקרו (בשיתוף עם ד"ר יוסי פרידמן היקר) ועל ההרחבה של המחקר לשדה מגנטי בתדר נמוך. כזכור מחקרו הראשון הראה כי בחשיפה של תאים לקרינת רדיו בתדרים סביב ה 800MHZ וברמה שלא גרמה לחימום שובשו מערכות התקשרות בתא וכן נוצר דחק חימצוני (רדיקאלים חופשיים) מסביב לתאים. במחקר ההמשך שבדק את ההשפעה שנגרמת מחשיפה לשדה מגנטי בתדר נמוך ראו בהתחלה שגם קבוצת החשיפה וגם הקבוצה שהתכוונו שתהיה קבוצת הביקורת הראו על תגובה. בדיקה נוספת הביאה את החוקרים להבנה כי רמת החשיפה הראשונית בקבוצת הביקורת (50 מילי גאוס) שנחשבה לבטוחה, הייתה גבוהה מעל ומעבר לרמה הגורמת לתגובה לינארית. רמה זו נמצאה לבסוף כרמה של 1 מיליגואס בלבד, כאמור בניגוד להנחות היסוד של המחקר שלא תהיה תגובה ברמה של 50 מיליגאוס. המסקנות של המחקר היו כי רמות החשיפה בהן התגובה הפיזיולוגית הליניארית הן נמוכות מאוד. בעליה מהן התגובה הופכת גבוהה וקבועה למרות שרמת החשיפה הולכת וגדלה.
וידאו - https://youtu.be/05yMaBv9pUc
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Rony-Seger.pdf

ד"ר חגי לוין, ראש המחלקה לבריאות סביבתית באוניברסיטה העברית, סקר בהרצאתו את ההשפעות הסביבתיות על הזרע האנושי בניהן: חשיפה לכימיקלים, קרינה, חום ועוד. ד"ר לוין הסביר כי לא רק התמותה של הזרע היינו תופעה אפשרית אלא גם תופעות נוספות שצריכות להימדד כמו תנועתיות, זמן חיים, חיות, ופגיעה בDNA שיכולה לעבור לדור הבא. 
וידאו - https://youtu.be/5vzQn1w7Ev0
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Hagai-Levine-.pdf

פרופ' סיגל סדצקי  סקרה את הגורמים שהביאו להקמתו של מרכז תנודע, תפקידיו ופעולות המרכז, צוותי ובעלי התפקידים במרכז ושיתופי הפעולה של המרכז עם גופים באקדמיה והממשל. פרופ' סדצקי הגדירה את תפקידי אתר המרכז בהנגשת מידע וידע לציבור הרחב בנושאי קרינה בלתי מייננת, בריאות הציבור וצמצום הסיכון בחשיפה. סדצקי הסבירה את התפיסה שלה בנוגע לעקרון הזהירות המונעת הדרושה בנושא הקרינה הבלתי מייננת ואת הפרשנות שלה לעקרון זה. 
מספר הערות מהקהל, שאני אישית מסכים איתן, היו שבאתר תנודע מתואר כי שנה של שימוש בוייפיי שווה ל20 דקות בסלולרי, תיאור שהוא כנראה (גם לדעתי) לא מדויק ומטעה. פרופ' סדצקי הצהירה כי אם תשלח פנייה לאתר הנושא יבדק. הערה נוספת הייתה שלפחות בחלק מהנושאים, האתר מהווה מקור מידע ללא שורה תחתונה ומאפשר פירוש מקל של הסיכון בחשיפה ומשמש אף להצדקת החשיפה על ידי גורמים מסוימים. כמו כן חוסר סקירה באתר תנודע של האופציה החוטית לשימוש מחשבים בבתי הספר.  
וידאו - https://youtu.be/wqcbGiEZpp4
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Siegal-Sadetzki.pdf


25/01/2017 - יום שלישי של הכנס והיום הרביעי בשבוע.

  פרופ' אנטוני מילר, בית הספר לבריאות הציבור של דלה לונה, לשעבר ראש תחום אפידמיולוגיה במכון הלאומי לחקר הסרטן בקנדה. פרופ' מילק סקר את הממצאים האפידמיולוגים המחזקים את הקשר בין קרינת רדיו לסרטן. בין השאר את מחקר האינטרפון (הכפלת סיכון של כX2) , מחקריו של הרדל (הכפלת סיכון בין 2 ל 5) ומחקרים נוספים, גם כאלה שבשורת הכותרת לא הראו על סיכון אבל הנתונים שלהם הראו על סיכון ברור והטעיה במסקנות ובסיכום המחקר. פרופ' מילר הסביר את הסיבות לעלייה איטית יחסית בתחלואת הסרטן (זמן חביון ארוך, סרטנים יחסית  לא נפוצים) וכי צפי הגידול בסרטני ראש המשויכים לחשיפה לקרינה צפוי להיות איטי מהגידול בשימוש בסלולרי. מילר דיבר על הטעייה במחקרים בשל דיווח יתר של החולים וכן הקושי בכימות נתוני הצריכה והחשיפה של המשתמשים זאת בשל חוסר שיתוף פעולה מצד חברות הסלולר שלהן יש את המידע הנ"ל, לפחות את חלקו. פרופ' מילר הסביר כי לפי הקריטריונים האפדימיולוגים קרינת רדיו צריכה להיות מסווגת ברמה של "כנראה מסרטן בבני אדם" , רמה אחת מרמת הסיווג הנוכחית.


וידאו - https://youtu.be/oBIYqiyXJHQ
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Anthony-Miller.pdfד"ר מג סירז, יושבת הראש ויועצת מדעית ב" PREVENT CANCER NOW" וכן יועצת מכירה בENVIROMENTAL HEALTH TRUST הרצתה בנוגע לתקן לחשיפה לקרינה בלתי מייננת בקנדה (SAFETY CODE 6) וכן בנוגע לתהליך ההגדרה של התקן והבחינה מחדש שלו. במהלך התהליך נבחנו מחקרים חדשים אבל הושמתו כ140 מחקרים שהראו נזקים של קרינה בלתי מייננת, כולל מחקר ה NTP.

וידאו - https://youtu.be/NkewMB8hKVg
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Meg-Sears-.pdf


פרופ' אליהו ריכטר, מהאוניברסיטה העברית, סקר בהרצאתו את האתגרים בניתוח מקרי תחלואה תעסוקתית שנגרמו מחשיפה לקרינת רדיו. סקר מחקרים שנעשו בתחום בישראל ובעולם וכן סקר את התסמינים של החשיפה לקרינת רדיו והצורך במתן תמיכה לרגישים לקרינה. במסגרת הרצאתו ביצעתי הדגמה של אפקט המיגון של מקטורן המיגון לקרינת רדיו בו אני עושה שימוש. 
וידאו - https://youtu.be/2JF8OpekYck
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Elihu-Richter.pdfפרופ' איריס ג. יודסים, ראש תחום בריאות תעסוקתית אוניברסיטת רוטגרס, ארה"ב. פרופ' איריס היינה החוקרת הראשית של תוכנית הטיפול והמעקב בנפגעי פיגוע הטרור ב 9/11.  פרופ' איריס סקרה מקרים של נפגעי פיגוע הטרור והסיבות לפגיעה בבני האדם (לא פגיעה ישירה מהפיצוץ אלא מחומרים שהיו בסביבה עקב הקריסה של המגדלים). פרופ' איריס הסבירה את הבעיות האפשריות במחקרי עוקבה (קוהורט - Cohort study) וסקרה כמה וכמה מחקרים שגויים מבחינה זו ( למשל מחקר CHAPMAN האוסטרלי בו הובאו נתוני שימוש בהתבסס על נתוני מנויים ולא על נתוני משתמשים - מנוי אחד יכול להחזיק מספר טלפונים לכל חבר במשפחה ולכן לו יהיו רשומות המון שיחות וזמן שימוש שהוא לא עשה). כמו כן הסבירה את קריטריון BRADFORD HILL המשמש לקביעת קשר בין גורם לתופעה.
וידאו - https://youtu.be/Ggp0xcxQ_00
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Iris-Udasin.pdf

 ד"ר קלאודיו פרננדז (לעבודתו) מהאוניברסיטה הפדרלית של ריו גרנדה דה סול ברזיל, סקר מודלים מתמטיים של ספיגת קרינת רדיו לפי גדלים שונים של ראש. כל התקנים מדברים על ראש של מבוגר גדול (SAM) בעוד המודלים על גדלי ראש קטנים יותר ושל ילדים מלמדים על עוצמות קרינה גבוהות אף מהתקן המבוסס חום. לפי המודל הממוחשב היחס בין  הSAR של מבוגר בשימוש בסלולרי למודל ממוחשב של ילד הוא בין 2 ל10, כלומר כמות הקרינה לפי מודל SAR שסופג ילד היא פי 2 עד 10 ממה שסופג מבוגר.  ד"ר פרננדז הסיק כי המודל של ה SAR המבוסס על מדידות על ראש פלסטיק מלא מיים-סוכר-מלח אינו מספק ויש להחליפו במודלים ממוחשבים הלוקחים בחשבון את הרקמות השונות בראש וכאן את גודל הראש. 

בתמונה - הדמיה של ספיגת הקרינה לפי מודל ה SAR בראש של ילד לעומת ראש מבוגר. 

וידאו - כרגע חסר  ד"ר סטלה קנה-מיכאלידאו, נשיאת הוועדה הקפריסאית לבריאות ילדים ולסביבה חזרה העל הרצאת מהיום הראשון הפעם בהרחבה. היא מנתה את הסיבות שהביאו את הוועדה הקפריסאית להוצאת סרטוני אזהרה  לציבור בנוגע לצמצום חשיפה לקרינת רדיו. בין השאר בגלל החשיפה הגדולה של הציבור, העובדה שהציוד האלחוטי והסלולרי לא נבדק להשפעות ארוכות טווח ושהבסיס לתקנים הוא אפקט חום בלבד, השפעות קוגניטיביות וראיות ראשונות להשפעות ביולוגיות. ד"ר סטלה הציגה את הסרטון החדש שהוועדה שחררה השבוע ומיועד לקהל האימהות והאימהות שבדרך על צמצום חשיפה לקרינה בעת הריון.
וידאו - https://youtu.be/M8TGtFgUP7M
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Stella-Canna-Michaelidou-.pdf26.1.2017 , יום רביעי ואחרון של הכנס, יום חמישי בשבוע.

באורך פלא (כובע מיגון, חולצת מיגון, ג'אקט מיגון, אוטו ממוגן, שמירת מרחק מאנשים עם סמרטפון, ישיבה בצד ואכילת ארוחת צהרים בצד) הצלחתי לשרוד את הימים הקודמים עם כאבים כלים בלבד. היום הרביעי של הכנס היה קשה כבר יותר. חזרתי הביתי עם כאבים שעברו רק לתוך הלילה. במקרה הזה אני חושב שהיה שווה.


את היום האחרון פתח המהנדס ראובן קורמן, ראש תחום מחשוב במחלקת החינוך של עיריית חיפה. קורמן סקר את השימוש ברשתות וציוד מחשבים בבתי הספר בחיפה. הדגיש כי ההשתדלות היא להגיע לחטיבות הבנים ולא לבתי הספר היסודיים וכי העירייה מסוגלת להתקין תשתית חוטית בכל כיתה (במגוון פריסות) ובכל בית ספר שיבקש זאת. קורמן הדגיש כי שביעות הרצון של הצוות החינוכי בבתי הספר החוטיים גבוהה. כמו כן הדגיש קורמן כי למרות הלחץ הכבד עליהם עושה העירייה מאמץ לספק תשתיות חוטיות תוך הסבר היתרונות והחסרונות של כל טכנולוגיה.
וידאו - https://youtu.be/ajsG5AjPWbI
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Reuvan-Kurman.pdfפרופ' איתן קרם, ראש מחלקת ילדים בהדסה, אשר סקר מחקרים המראים על השפעות קוגניטיביות והתנהגותיות של זמן מסך. המחקרים הקשים ביותר לתפיסה היו אלו שהצביעו כי נמצא קשר בין צפייה בטלוויזיה לבין אלימות ותיקים פלילים בגיל 30 ומעלה. כמו כן נמצא כי לתכנים מהירים (סצינות של 6 שניות), בעלי צבעים חזקים במיוחד, ואלימות "מצחיקה" הייתה את ההשפעה השלילית ביותר על הישגי הילדים ועל עתידם. 

נושא הרצאתה של ד"ר יעל סטיין, מהמרכז הרפואי הדסה, היה הפער בהערכת החשיפה אל מול הפער בהגנה מקרינה. ד"ר סטיין הגדירה הסבירה כי הערכת החשיפה היום היא חשיפת חוסר שלא לוקחת בחשבון חשיפה למקורות קרינה מרובים, חלקם צמודים לגוף, לפרקי זמן ארוכים, כל זאת כאשר תקני החשיפה מיושנים ולא מגנים. ד"ר סטיין גרסה כי דרוש תיאום טוב יותר בין קובעי המדיניות ודרוש מסר חד וברור יותר להגנת הציבור. לשיטתה של ד"ר סטיין לא די בלהציג את המידע לציבור ללא כל קביעה מפורשת אלא יש גם לתת המלצות פשוטות וברורות ולמעשה לנקוב בדעה ברורה, פומבית וישרה בנוגע לזהירות הדרושה והמסוכנות האפשרית של החשיפה לקרינה בלתי מייננת. למעשה השורה החשובה ביותר במצגת של ד"ר סטיין הייתה הקביעה (הנכונה) כי מידע ללא קביעה ברורה יוצר את הרושם שהכל בסדר, הכל מותר והכל תקין. מניסיוננו המזהמים משתמשים בזה השכם וערב.
וידאו - https://youtu.be/BwLi0mdkocQ
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Yael-Stein.pdf
לאחר הפסקת הקפה התכנסנו להרצאתו של ד"ר גדי ליסק  בדבר השפעות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות של חשיפה למדיה דיגיטלית. בהרצאתו סקר ד"ר ליסק בצורה פשוטה את המחקרים המראים על השפעות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות של חשיפה לזמן מסך ומדיה דיגיטלית. בין הגורמים המשפעים מנה ד"ר ליסק יציבה לא נכונה, צבעים חזקים מידי, בהירות גבוהה מידי, חשיפה לאור כחול וחשיפה לקרינה מציוד מדיה אלחוטי וסלולרי. ד"ר ליסק הסביר את ההשפעות הפיזיולוגיות וההתנהגותית של כל החשיפה הללו (על פי מחקרים). ד"ר ליסק הסביר כי בחלק מהמקרים החשיפה לקרינה מביאה להחמרה בהשפעות של חשיפות אחרות.   להרצאתו של ד"ר ליסק מתוך אתר העמותה נתיבי רשת לחצו כאן...
וידאו - https://youtu.be/7_1Ik7ddjHA
קובץ - כרגע חסר
 ההרצאה הבאה הייתה של תאודורה סקאראטו, מהצוות של EHT. בהרצאה סקרה את ההגבלות של שימוש ילדים בסלולרי במדינות ברחבי העולם, בלגיה, צרפת, ומדינות אחרות. כמו כן סקרה את האזהרות של גופים אמריקאים ובין לאומיים. המשפט המסכם של ההרצאה שלה, שאני מאוד מסכים אם האמירה הזו, היה שהרשויות מנסות להפחית את ה"פאניקה" (panic) של ההורים והציבור אך לא מנסות להפחית את החשיפה או את הסיכון מהשימוש בציוד אלחוטי וסלולרי ובחשיפה לקרינה. 
הרצאות בקבוצות העבודה:

קבוצת עבודה "מדע בסיסי"
ד"ר רונלד מלניק הציג את השאלה האם קרינה רדיו היא "כנראה מסרטן בבני אדם"? במהלך הרצאה זו סקר את החלטת IARC ב2011 ואת המחקרים שפורסמו אחריה
קובץ- http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Ron-Melnick.pdf

ד"ר דריוס לסזנסקי דיבר על השפעות ביולוגיות של קרינה בלתי מייננת, מלבד עליה בחום, כמו למשל תגובות סטרס (גם ברמת התא הבודד), דליפת מחסום דם מוח, דלפית מחסום דם מוח ואלצהימר, נזקים לDNA, רגישות לקרינה, החלטת IARC, דור חמישי ועוד.
וידאו - https://youtu.be/tYzpO-iTpL8
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Dariusz-Leszczynski.pdf

ד"ר בנימין קליין - הציג הצעת למחקר הקשר בין חשיפה לקרינה בלתי מייננת ובין אוטיזם ותקשורת בתוך התא.
וידאו - https://youtu.be/lWER6Gc0uu4
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Benjamin-Klein-.pdf

קבוצת עבודה "אפידמיולוגיה"
מהנדס מיכאל פלג הרצאה על עבודתו בנוגע לתחלואה בסרטן בהקשר לחשיפה תעסוקתית לקרינה בלתי מייננת בצבא וברפא"ל.
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Michael-Peleg.pdf

ד"ר יעל שטיין סקרה את המדע התומך בכיומה של רגישות לקרינה כתופעה פיזיולוגית.
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Yael-Stein-workgroup.pdf

עמיר בורנשטיין (אנוכי) הציג את סיפור הפיכתו והתמודדותו עם הקרינה לקרינה, את קשיי היום יום של רגישים ואת הצרכים המיידים שלהם.
קובץ - http://ehtrust.org/wp-content/uploads/Amir-Borenstein.pdf
בהמשך בוצעו סיכומים של קבוצות העבודה של הכנס.

סיכום קובצת האפידמיולוגיה - https://youtu.be/PZ2-XVfDXlU
סיכום קבוצת המדע הבסיסי - https://www.youtube.com/watch?v=SsrQtBB0AJ4
סיכום קבוצת המדיניות - https://www.youtube.com/watch?v=FwG-AJAI4y0
סיכום קבוצת הערכת החשיפה - https://www.youtube.com/watch?v=Z_ttzMvQqfAהכנס הסתיים באחר הצהרים כאשר אחדים מאיתנו נשארו כדי להצטלם, לעשות סיעור מוחות בנושאים טכניים ולחשוב ביחד כיצד ניתן לקדם את המודעות להשפעות הביולוגיות של קרינה בלתי מייננת, כפי שהובאו והוצגו בכנס הזה בצורה ברורה וחד משמעית. הסיכון כבר כאן ועכשיו אנחנו (אמורים) לדעת עליו יותר. הבעיה שהציבור מכור, התעשייה חזקה, ולדעתי הרשויות והרגולציה עדיין שבויים בתפיסות מיושנות ולא נכונות.

סוף דיווח.
תודה על הקריאה8 תגובות:

 1. תשובות
  1. בשמחה , מקווה שזה נותן מושג מה היה בכנס.
   עמיר

   מחק
 2. עמיר, כל הכבוד, סריקה יסודית ! ליאת

  השבמחק
 3. יופי שיש סיכום טוב של ההרצאות.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רבה!
   כשיעלו ההרצאות לאתר של EHT אני אקשר אליהן.
   בברכה
   עמיר

   מחק
 4. תודה על המידע שהועבר -אך חשוב מאוד להעמיק את המחקרים ,ולמצוא את שיטות מדידת הקרינה שכוללות את כל אורכי הגלים -וכמובן לתמצת את כל הנזקים הביולוגיים שמצאו עד היום כתוצאה מהקרינה .כמו כן -להמליץ על דרכים לצמצום השימושיחות חיוניות .

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום
   ניתן לקרא על מחקרים בתחום באתרי -
   http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/emf-studies-list

   ולהעזר במדריכים כדי לצמצם חשיפה - http://www.norad4u.co.il/guidesh

   מחק