יום ראשון, 1 באפריל 2018

תחקיר מעמיק בTHE NATIONAL - חלק א - ספק הוא המוצר של התעשיה הסלולרית-אלחוטית

בכתבת תחקיר ארוכה הכתובה כמו סיפור מתח, מתארים מארק הרטסגארד ומארק בואי, כתב ותחקירן ה THE NATIONAL, איך במשך שנים מנהלת תעשיית הסלולרי והאלחוטי בארה"ב מאבק על דעת הקהל (הערת הכותב - האוהד, השבוי והמכור) כדי לזרוע ספק במחקרים שמראים קרינת רדיו יכולה להיות מסוכנת לבריאות ולכדי לקדם מחקרים שמראים שאין כל סכנה, זאת כדי לשמר ולתחזק את דעת הקהל הציבורית ואפילו האקדמית כי אין סכנה  בשימוש בסלולרי ובציוד אלחוטי. 

הכתבה מתחילה בסיפור שהוא ידוע בקרב פעילים בתחום, אבל בגלל שהוא כתוב כאן כל כך טוב לא יכולתי שלא לקרוא אותו בקשב רב עד הסוף ומעבר.
אנסה לתרגם את הכתבה לעברית, בכמה חלקים , למען אלו שלא שולטים בשפה האנגלית.
התרגום הוא חופשי ואפשרי שיש סטיות קלות בין התרגום לנוסח המקורי. 
אני ממליץ לקרוא את הכתבה עצמה בשלמותה.חלק א בתרגום - ספק הוא המוצר גם של התעשייה הסלולרית והאלחוטית. 

הכותב מתאר את סיפור שכירת שירותיו של מדען בשם ג'ורג קרלו. קרלו היה אפידמיולוג בעל תואר בעריכת דין. הוא פרסם בעבר כמה מחקרים עבור תעשיות שנויות במחלוקת בארה"ב. למשל מחקר שהראה כי ישנו "רק" סיכון קטן מסוג של שתלי שד, מחקר שהראה כי רמות נמוכות של הכימיקל הראשי המרכיב את "אייגנט אורנג'" (כימקלים שהושלכו על יערות בוייטנאם וקמבודיה כדי לבער את היערות ולהקל את הגילוי של חוליות וייטקונג (לפי ויקופדיה - "לפי הערכת מומחים בוייטנאם, כ-400,000 איש מתו או הפכו נכים כתוצאה מהשימוש בקוטלי צמחים, 500,000 ילדים נולדו עם מומים ושני מיליון סבלו ממחלות שונות, בהן סרטן"). 

גורג' קארלו נבחר אז על ידי טום וואלר, אז נשיא ה CTIA (פורום חברות הטלקומוניקציה והאינטרנט) והיום ראש ה FCC (דלתות מסתובבות בין התעשייה לרגולציה בארה"ב) כדי לנהל מחקר בנוגע לבטיחות בשימוש בסלולריים. זאת לאחר שהוגשה לבית הדין תביעה נגד חברת NEC בנוגע לסרטן שנגרם לאדם לאחר שימשו בסלולרי מתוצרתה. 

ג'ורג קרלו ניהל מחקר של 28.5 מיליון דולר ודיווח על התקדמותו באופן רציף ישירות לטום וולר. 
במהלך התקופה אף ניהל ג'ורג קרלו מתקפה על מדען בשם הנרי לאי שמצא כי קרינת רדיו בתדר של 2.45MHZ וברמות שלא גורמות חימום ודומות לרמות של חשיפה בעת שימוש בסלולרי גורמת לשברים בDNA. קרלו טען במכתב לנשיא האוניברסיטה שבה עבד הנרי לאי, בו דרש את פיטוריו של לאי משום שלדבריו "עבר על פרוטוקולים מדעיים".

לפי תיעוד של ד"ר לואיס סלסין, מנהל אתר MICROWAVE NEW הידוע, המחקר של קרלו נוהל באיטיות ותוך כדי שימוש בכסף להשקטת ביקורת על המחקר עצמו.

לאט לאט המחקר של קרלו התקדם וצבר תאוצה. במסגרת המחקר בוצעו על פי ה THE NATIONAL יותר מ50 מחקרים ובוצע סיקור של עוד רבים אחרים. 
האידיליה ביחסיו של קרלו עם התעשייה הסתיימו בעת שקרלו שיגר מכתב לבכירי התעשייה ב 7 לאוקטובר 1999,  בו פירט כי המחקר מצא בעיות ושאלות משמעותיות (בקשר לבטיחות השימוש בסלולרי). הביטוים שמצוטטים במאמר הם:
  1. “The risk of rare neuro-epithelial tumors on the outside of the brain was more than doubled…in cell phone users”;   - הסיכוי לגידולים מחוץ למוח יותר מהוכפל במשתמשים סלולריים
  2. there was an apparent “correlation between brain tumors occurring on the right side of the head and the use of the phone on the right side of the head”; - יש קורלציה בין גידולי מוח בצד ימים של המוח לשימוש בסלולרי בצד ימין
  3. "the ability of radiation from a phone’s antenna to cause functional genetic damage [was] definitely positive….” - היכולת של קרינה מטלפון הסלולרי לגרום לנזק גנטי בהחלט אפשרית
קרלו קרא לראשי התעשייה "לעשות את הדבר הנכון" ולידע את הצרכנים על הסיכון האפשרי ולשנות את הטענה כי השימוש בטוח לחלוטין. 

למחרת פנה טום וולר לתקשורת והחל להשמיץ את קרלו. במכתב מטום וולר לקרלו, אליו היו ממוענים ראשי התעשייה, טען וולר כי קרלו בכלל לא סיפק את המחקרים המדוברים ל CTIA, וכי המחקרים לא עברו ביקורת עמיתים ולא פורסמו בספרות מדעית. זאת בניסיון לזרוע ספק בממצאים. 
יש לציין כי קרלו עדכן את טום וולר כל התקופה על ההתקדמות בביצוע המחקרים וכי המחקרים כן עברו ביקורת ועמדו להיות מפורסמים בספרות המדעית. 

(יש לציין כי בהכנת הכתבה של ה THE NATIONAL, טום וולר הסכים להתראיין אך לאחר מכן נסוג וביקש לא ליחס את הדברים שאמר לציטוט, חוץ מהמשפט הבא:
"his statement that he has always taken scientific guidance from the US Food and Drug Administration, which, he said, “has concluded, ‘the weight of scientific evidence had not linked cell phones with any health problems."
בתרגום חופשי : "ההצהרה החוזרת שלו (של טום וולר) שהוא תמיד מקבל הכוונה מדעית מרשות המזון והתרופות בארה"ב, שלדבריו הגוף פוסק שמכלול הראיות המדעיות לא קושר בין סלולרים לבעיות בריאותיות" )

לאחר מכן הורשה קרלו להופיע ולהציג את הממצאים ואת סיכום המחקר, במסגרת כנס של התעשייה בפברואר 2000,  מול כ 70 מראשי התעשייה בחדר צדדי בכנס של התעשייה. קרלו הובל על ידי שני שומרים לחדר צדדי ולאחרי מכן זומן להעביר את המצגת. קרלו הספיק לדבר קצת יותר מ10 דקות , עז קטע אותו טום וולר ואמר לו "תודה רבה גורג קרלו". שני השומרים ליוו את קרלו המופתע למונית ודאגו שיעזוב את המתחם ללא שידבר עם עיתונאים.  

בשנים הבאות חזרו מחקרים אחרים שוב ושוב על הממצאים של מחקרו של ג'ורג קרלו. 
עד שבשנת 2011 הכריז המכון הבין לאומי לחקר הסרטן כי קרינת רדיו היא מסרטן אפשרי בבני אדם. 
כמו כן מאז ממשלות בריטניה, צרפת וישראל פרסמו אזהרות חזקות על שימוש סלולרי על ידי ילדים. 

בדרך לשדה התעופה תהה ג'ורג קרלו האם יחסיו עם התעשייה היו מסתיימים אחרת אילו הטלפונים הסלולרים היו נבדקים בדיקות בטיחות לפני הכניסה שלהם לשוק, לפני שהרווחים הפוטנציאלים העפילו על המדע. 
לדברי קרלו, טום וולר ובכירי התעשייה קיבלו החלטה להגן על התעשייה ככל שיוכלו, אבל לא חשבו על להגן על ציבור הצרכנים.

כאן לוקחים הכותבים של המאמר בTHE NATIONAL הפסקה מהסיפור כדי להבהיר כי המאמר אינו בא לטעון כי השימוש בטלפון סלולרי וציוד אלחוטי אחר מסוכנים. וכי זהו נושא שעל המדענים להחליט לגביו. הכותבים מבהירים שהפוקוס של המאמר הוא על איך התעשיות הגלובליות הסלולריות עומדות מאחורי קמפיין ארוך כדי לגרום לציבור להאמין שהסלולרי בטוח לשימוש. 
 לדברי הכותבים הקמפיין הזה מאוד מוצלח. 95 מתוך 100 אמריקאים בוגרים הם בעלים של סלולריים. בעולם 3 מכל 4 אנשים משתמשים בסלולרי. כל שנה יש גידול במספר המשתמשים. התעשייה הסלולרית היא אחת מהתעשיות הגדלות בקצב הגבוה ביותר ואחת מהתעשיות בעלות מחזור המכירות הגדול ביותר בעולם (440 מיליארד דולר).

הסיפור עם ג'ורג קרלו מדגיש את הצורך בזהירות. בייחוד אם לוקחים בחשבון שני מקרים של הונאה תאגידית שכבר ידועות לציבור , התערבות תעשיית הטבק  ותעשיית דלקים ממאובנים כדי להסתיר את הסיכון בעישון ובקשר להתחממות הגלובלית.
כמו שבכירי תעשיית הטבק עודכנו בפרטיות כי העישון קטלני על ידי חוקריהם כבר בשנת 1960,  ובכירי תעשיית הדלקים עודכנו בפרטיות על ידי חוקריהם כבר בשנות ה1980 כי השרפה של דלק, גז ופחם יכולה לגרום לקטסטרופות ועלייה בטמפרטורה. כך העדות של קרלו חושפת שבכירי התעשייה עודכנו בחשאי על ידי החוקרים שלהם עצמם (קרלו) כי הסלולרי גורם לסרטן ונזק גנטי. 

המכתב של קרלו לבכירי התעשייה האלחוטית-סלולרית משנת 1999 מקביל למזכר מה12 בנובמבר 1982 למנהלי חברת הדלקים אקסיון המסביר כי השריפה של דלקים יכולה להביא לעלייה בטמפרטורה של 3 מעלות עד לשנת 2100, ולמזכר "הספק הוא המוצר שלנו" אותו כתבו מנהלי חברת הטבק Brown & Williamson בתגובה לדברי פעילים נגד העישון משנת 1969 בו הם מציינים כי הספק הוא גם דרך לבסס מחלוקת...ברמה ציבורית. 

כמו מנהלי חברות הטבק והדלקים, בחרו בכירי תעשיית הסלולרי והאלחוטי לא לפרסם את המידע שניתן להם על ידי החוקרים שלהם עצמם, על המסוכנות האפשרית של המוצרים שלהם. להפך תעשיות הסלולר ואלחוטי בכל העולם השקיעו מיליונים בפרסומים כי המדע נמצא בצד שלהם, שהמבקרים הם מתחזים, ושלציבור אין ממה לחשוש. בו בזמן התעשייה הסולארית והאלחוטית פעלה מאחורי הקלעים, כמו תעשיית העישון והדלקים, כדי למכר את הציבור לשימוש במוצרים שלהם. כמו שחברות הסיגריות הוסיפו ניקוטין כדי להפוך את המוצרים שלהם לממכרים יותר, כך גם חברות הסלולרי והאלחוטי תכננו את הסלולריים כך שיגרמו להפקה של דופמין בכל גלילה של המסך. 

התחקירים של ה THE NATIONAL לא רק מראה שהתעשייה הסלולרית-אלחוטית עשתה את אותן בחירות מוסריות כמו תעשיות הטבק והדלקים, אלא גם השאילה מהם את אותם יחסי ציבור שהתעשיות הללו יזמנו והמציאו. המפתח בכל זה הוא שהתעשייה לא צריכה לנצח בויכוח המדעי לגבי בטיחות, כל מה שהיא צריכה לעשות הוא לשמור על קיום הויכוח.  לגבי התעשייה זו נחשב כמו ניצחון. די בחוסר הוודאות כדי להרגיע את הצרכנים ולהדוף דרישות לרגולציה ותביעות משפטיות שיכולות לעלות בנתח מהרווחים. 
חלק מרכזי בהבטחת המשך הויכוח הוא שלא כל המדענים מסכימים.  כמו בדלקים ובטבק, תעשיה הסלולרית והאלחוטית מנהל "משחקי מלחמה". כפי שתצהיר של מוטורולה משנת 1994 הגדיר, משחקי מלחמה כוללים משחק התקפי והגנתי. מימון מחקרים ידידותיים לתעשיה ובו בזמן תקיפה של מחקרים שמעלים שאלות. הכנסת מדענים ידידותיים לתעשיה לגופי מחקר ויעוץ בינלאומיים כמו ארגון הבריאות העולמי, ובו בזמן להכפיש מדענים שהדעות שלהם שונות משל התעשייה. 

"War-gaming science involves playing offense as well as defense: funding studies friendly to the industry while attacking studies that raise questions; placing industry-friendly experts on advisory bodies like the World Health Organization; and seeking to discredit scientists whose views depart from the industry’s."

מימון מחקרים ידידותיים הוא אולי החלק החשוב ביותר באסטרטגית התעשייה. זאת משום שהיא יוצרת את הרושם כאילו הדעות ומדע אכן מתחלק בשאלה. כך בכל פעם שמחקר קושר בין הקרינה או הסלולרי לסרטן, יכולים מומחי התעשייה לצטט מחקרים אחרים שמראים אחרת. כך נעשה מול מחקרו של קרלו ב1999, כך נעשה מול מחקר האינטרפון ב2010, וכך נעשה גם אחרי פרסום ממצאי מחקר ה NTP ב2016. "סה"כ הראיות המדעיות לא מספקות סיבה לדאגה" כך הרגיע גאק רוואלי, חוקר ודירקטור לקימות באגודת הGSMA, בתגובה לתוצאות מחקר האינטרפון. 

“[T]he overall balance of the evidence” gives no cause for alarm, asserted Jack Rowley, research and sustainability director for the Groupe Special Mobile Association (GSMA), Europe’s wireless trade association, speaking to reporters about the WHO’s findings.


מבט יותר מעמיק מראה על התנהלות התעשייה. הנרי לאי, הפרופסור אשר קרלו ניסה להביא לפיטוריו, סקר 326 מחקרים על הבטיחות של קרינת רדיו וסלולרי שהושלמו בין שנת 1999 ל 2005. הוא מצא ש56% מהם הראו על אפרט ביולוגי של קרינה מטלפונים סלולריים ו44 % לא מצאו כל אפקט ביולוגי. לכאורה הקהילה המדעית הייתה חלוקה בנושא. אבל לאי שם לב, לאחר פילוח המחקרים על ידי מקורות המימון (עצמאי מול תעשיה) כי 67% מהמחקרים העצמאיים מצאו אפקט ביולוגי בעוד 28% מהמחקרים במימון התעשייה מצאו אפקט ביולוגי. הממצאים הללו שחזרו על עצמם במאמר של ה Environmental Health Perspectives משנת 2007 שהראה כי הסיכוי שמחקר שמומן על ידי התעשייה יראה השפעות ביולוגיות ונזקים בריאותיים קטן פי שתיים וחצי בהשוואה למחקר עצמאי.


בתמונה מתוך מצגת של הנרי לאי - 
מחקרים שמצאו נזקים ואפקט ביולוגי וכאלה שלא, באחוזים, 
מתוך מחקרים שמומנו על ידי התעשייה ומחקרים עצמאיים. רק שחקן עיקרי אחד לא הוטה על ידי המחקר של חברות הסלולר והוא חברות הביטוח. תחקיר ה THE NATIONAL לא הצליח למצוא חברת ביטוח אחת שתהיה מכונה למכור פוליסות נגד תביעות נזקים בהקשר של קרינה מטלפונים סלולריים. "למה שנרצה לעשות זאת" שאל בכיר בחברת הביטוח לפני שציין שיש כרגע 24 תביעות נזיקין עומדות ונידונות כאשר סה"כ הפיצויים עומד על 1.9 מיליארד דולר אמריקאי! מספר שופטים אישרו את הדברים כולל שופט איטלקי שסירב בזמנו לקבל מחקר שממומן על ידי התעשייה בדיונים בתיק דומה.

למרות כל זאת, התעשייה ממשיכה לנטרל את נושאי הבטיחות, ופתחה את הדלת לשלב המסוכן ביותר, מעבר לשימוש בטכנולוגיה המכונה על ידי הציבור "האינטרנט של הדברים".  מודגשת כמנוע הצמיחה הבא, האינטרנט של הדברים לא רק יחבר אנשים דרך הסמארטפונים שלהם אלא דרך הרכבים, מכשירי חשמל ביתיים, אפילו החיתול של התינוק שלהם. כולם במהירויות גבוהות ממה שאפשר להשיג כרגע.


סוף חלק א. נמשיך בחלק ב' של התרגום הממשיך לתאר את זריעת הספק בצד פריסה של טכנולוגיות חדשות.

בחלק הראשון התרכזה הכתבה באסטרטגית זריעת הספק של התעשיה אל מול המחקרים המראים סיכון בחשיפה לקרינה
בחלק השני (הנוכחי) התרכזה הכתבה בתיאור ההסתננות של התעשיה לגופי המחקר והרגולציה ואפילו השלטון בארה"ב וההשפעה האדירה שלה על גופים אלו. 
בחלק השלישי (הבא) נתקדם בתרגום הכתבה - המשך השפעת התעשיה על המדע, על מדענים, על רגולציה ועל התקשורת.

תגובה 1:

  1. כל הכבוד על התרגום המקל על רבים להבין מה קורה כאן!

    השבמחק