יום שישי, 2 בנובמבר 2018

עצומה בין לאומית של מדענים וארגונים קוראת לשלול את המנדט מהוועדה הבין לאומית להגנה מקרינה בלתי מייננת ולכונן תקנים מגנים.

ICNIPR היא ועדה בין לאומית של מומחים אשר עבדו, עובדים או יעבדו עבור התעשיה הסלולרית והאלחוטית, אשר קובעת את התקנים לחשיפה לקרינת רדיו. תקנים אלו מאפשרים לחברות הסלולר לפרוס אנטנות ומשדרים ברחבי העולם אשר משדרים קרינת רדיו לא בריאה, בעוד הם מתהדרים בעמידה בבדיקות ובתקן.  
הוועדה נגועה בניגוד אינטרסים קשה.
התקן הנוכחי של ICNIRP לא שונה ולא עודכן מ1998. 
התקן הנ"ל לוקח בחשבון רק נזק חום מיידי לא לוקח בחשבון שום נזק ביולוגי של הקרינה, לא קצר ולא ארוך זמן.
התקן שהיא קובעת, גבוהה ומגן על התעשיה ולא על בני האדם. 
התקן של הוועדה משמש גם כתקן בישראל וגם כבסיס להמלצה הישראלית.
בישראל יש גורמים משפיעים רבים שמצדיקים את גישתם בתקן של ICNIRP, כולל המשרד להגנת הסביבה, כולל חברות הסלולר וכולל מומחי קרינה. למעשה זה התקן היחיד המשפיע בארץ.
התקן קובע, בין השאר, את רמות החשיפה המותרות, את מרחקי הביטחון מאנטנות, את פרוטוקול המדידה, את צורת הכיול של מדי הקרינה ואת צורת העבודה שלהם (למשל דרישה לביצוע ממוצע על פני 6 דקות)
כעת הוועדה מתכוונת להוציא עדכון שצפוי לדחות את כל המחקרים והממצאים מהשנים האחרונות שהראו על השפעות ביולוגיות של קרינת רדיו ברמות נמוכות מאוד, ולדבוק בתקינה שמגנה על התעשיה ולא על הציבור. 
טיוטה של התקן החדש שוחררה ב11/07/2018.  גם בעדכון זה בוחרים בICNIRP להתעלם מהראיות המדעיות לנזקים ותחלואה וקובעים תקן מבוסס חום שהוא אינו מגן על האוכלוסייה אלא על התעשיה. 

קבוצת מדענים וארגונים, בראשות העיתונאית מונה מילסון וחוקר הסרטן לנהרט הרדל, יוצאים בעצומה עליה חתמו עד עתה יותר מ244 מדענים, להפסיק את המנדט של ICNIRP בנושא הקרינה ולקונן תקנים המגנים יותר על האוכלוסיה.
בעצומה קובעים כי התקנים של ICNIRP אינם מספקים ולא מגנים על הציבור אלא על התעשיה. כמו כן קובעים כי יש להפסיק את המנדט של ICNIRP יש בתחום וכי יש לכונן תקני חשיפה שיגנו על ציבור מפני החשיפה היום יומית לקרינת רדיו (סוג של קרינה בלתי מייננת הנפלטת מציוד שידור אלחוטי, טלפונים סלולריים, אנטנות סלולריות ומקורות נוספים). 
הפנייה היא לארגון הבריאות העולמי. 
במסמך נכללים קישורים למקורות בנוגע לתקנים של ICNIPR, לניגוד העניינים בה ולסיכומי מחקרים על ההשפעות הביולוגיות של קרינת רדיו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה