יום שלישי, 5 ביולי 2016

דיון בוועדת הכלכלה בכנסת - מונים חכמים - 04/07/2016

אתמול  04/07/2016 התקיימה ישיבה ראשונה בוועדת הכלכלה בנושא המונים החכמים.

קישור לתוצרי הישיבה (פרוטוקול ומסקנות יפורסמו בהמשך) - http://main.knesset.gov.il/Activity/committees/Economics/Pages/CommitteeAgenda.aspx?tab=3&ItemID=2004101

קישור למסקנות הישיבה -  http://fs.knesset.gov.il//20/Committees/20_cs_cm_345159.doc

על ישיבה באתר רדיו קול חי  - http://www.93fm.co.il/radio/324856/ 

הסיכום הבא הוא חלקי ומהזכרון. נכחתי בדיון ולקחתי בו חלק, אבל התיעוד הוא בדיעבד. 

בדיון נכחו חברי כנסת, נציגי חברת החשמל, מועצת המים, מועצת הגז, נציגי חברת ארד(מיצרים מוני מים אלחוטיים),  נציגי משרדי הגנת הסביבה, הבריאות והתשתיות, גב' בת ציון שלומית, ניצן פז, פרופ' מאיר ברדיס ואנוכי.

בסיום הדיון ביקש יושב ראש הוועדה, ח"כ איתן כבל, לקבל מסמך עמדה מרשות המים, בדבר סוגיית שמירת השבת. 
כמו כן ביקש לדעת את חוות דעת משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה בנושא הקרינה.
בדיון עצמו עלתה כמה וכמה פעמים החובה לידע את האזרח על התקנה של מונה חכם וקבלת הסכמתו.מעבר לזה, בישיבה עצמה בלטו חוסר הדיוק וחוסר הידע של הגופים השונים כולל חברת החשמל ומועצת המים.
אני כבר לא יודע אם מדובר בחוסר ידע או בניסיון להטעות. אבל הנתונים שהוצגו לא היו תמיד מדויקים. לדוגמה נציג תאגיד המים לא ידע להגיד כל כמה זמן משדר מונה מים אלחוטי ואמר "אחת לשעה" בעוד מונה כזה משדר כל שלושים שניות (תיקנו אותו בהערת בניים). נציג חברת החשמל "שכח" לציין כי הם התקינו בתל אביב יותר מ500 מונים אלחוטיים כבר ב2010 (מונים שמצאנו ב 2015) ורק כאשר ציינתי זאת הוא הסביר שהם מונה DRIVE BY (שוב מידע לא מדויק, להבנתי מונים אלו אמורים לשדר בתגובה לשידור מאוטו העובר ברחוב ולא לשדר כל הזמן כמו המונים שנצפו בתל אביב). כמו כן נציגי חח"י טענו שבמוני PLC אין קרינה בכלל, תיקנתי אותם שיש זיהום חשמלי וחלק מהאנשים יגיבו, על אחת כמה וכמה רגישים לקרינה.

כמובן שגם נציגי חח"י, גם נציגי מועצת המים וגם נציגי חברות המונים התהדרו בעמידה ב"תקנים בין לאומיים מחמירים", זאת בעוד הם מנפנפים במסמכים של פרופ' סטיליאן גלברג שגורסים שהקרינה אפסית ועומדת בתקן. גם במקרה הזה ניסיתי להוסיף כי התקנים הללו גבוהים, לא מגנים ומבוססים על אפקט חום בלבד. נציד תאגיד המים הגדיל לעשות ואף בתשובה לשאלה האם המונים שלהם מחללים שבת ענה שהם עובדים לפי תקן בין לאומי. יושב ראש הוועדה ח"כ איתן כבל נאות להסביר לו ששמירת השבת היא נושא הלכתי ומצפוני ואינו נכלל בתקנים בין לאומיים.

נציגי חח"י ציינו כי הם מתכנים שרוב המונים יהיו בטכנולוגית PLC, שלדעתם אינה מקרינה,  ושמיעוט המונים (איפה שלא ניתן יהיה מסיבות טכניות PLC) יהיו מונים סלולריים. לא ברור כל כמה זמן יהיה שידור ממונים אלו. כמו כן בעקבות כך שהנתונים האחרים שהציגו נציגי חח"י שלא היו מדויקים, ובהתאם לניסיון העבר, לא ברור אם אכן זה מה שיקרה בפועל בשטח.

כמו כן טען נציגי חברת החשמל כי כדי שהמערכת תעבוד חייבים להיות מונים אלחוטיים לכל האוכלוסיה כי מונה אחד מעביר הלאה את הנתונים של מונה אחר. כמובן שזה לא נכון בשיטת PLC שחח"י מתיימרים לעבוד בה וגם לא בשיטה הסלולרית אך נכון חלקית בשיטת הSMART MASH האלחוטית. שוב אני לא יודע אם נציג חח"י טעה בתמימות, הטעה או פשוט חסף שהם מתכוונים לעבוד בשיטת ה SMART MASH. בכל מקרה זה לא מוסיף לו קרדיט או לי ביטחון בדבריו.

בלט גם חוסר ההבנה של חברי הכנסת את נושא הקרינה. בפועל ובשורה התחתונה הם סומכים על משרד הגנת הסביבה ועל משרד הבריאות ואלה כאמור לא חד משמעותיים ובסוף מאשרים הכל, לפעמים בהסתיגות לפעמים אפילו בלי.
אחת מחברות הכנסת התיחסה למאמרה של נציג חברת מוני המים כי הם משדרים פולס אחד של 3 מילי שניות ומייד הסיקה שזה מעט מאוד קרינה, פחות מWIFI ופחות מהקרינה שיוצאת מהסלולרי אז החשש הוא מבוסס רק על הפחדה ודיסאינפורמציה. זאת בלי להבין שגם מעט קרינה יכולה לגרום השפעה ונזקים, שWIFI זה לא מעט קרינה ובלי הבנה שהסלולרי שלה אכן מקרין הרבה אבל זה בשום פנים ואופן לא אומר שהקרינה ממנו היא סבירה או טובה או לא מזיקה.

פרופ' מאיר ברנזיס מבית החולים האנברסיטאי, הדסה עין כרם הסביר את נושא ההשפעות הבריאותיות של החשיפה לקרינה בלתי מייננת, גם ברמות נמוכות מאוד. ציין כי גם מונה PLC הינם בעייתים במידה מסוימת.

לקראת סוף הישיבה נתנו לי, לבת ציון ולניסן פז לדבר.
הצגתי מצגת (ראו בתחתית הפוסט) עם תמונות של מדידת מוני מיים אלחוטיים ומוני חשמל אלחוטיים. הסברתי את בעית המדידה של המדים המקצועיים (איטיים מידי = לא רואים חלק נכבד מהקרינה), הסברתי את נושא התקנים הלא מגנים. ציינתי כי התפיסה שעליה מבוססים התקנים לפיה האפקט היחיד של קרינת רדיו הוא חימום פסה מהעולם לאחר פרסום תוצאות מחקר הNTP שהראו שקרינת הרדיו גורמת לסרטן. ציינתי את הפגיעה הצפויה בציבור והפגיעה המיידית ברגישים לקרינה. הדגשתי את היות הרגישות לקרינה נרכשת וציינתי את התסמינים הראשונים שלה שלדעתי כבר רוב הציבור סובל מהם: כאבי ראש, חום בפנים ונימול בידים בעת ואחרי שימוש בסלולרי.

בת ציון סיפרה את השתלשלות התקנת מונה המים בשכונת המגורים שלה, את התנגדות התושבים,את המחאה שהתפתחה, ואת פעוליתה מול תאגיד המים.

ניסן פז ציין והדגיש בפני חברי הוועדה את מורכבות נושא המונים החכמים מבחינה הלכתית של שמירת שבת. הזכיר פוסקים מקלים ומחמירים, והדגיש את ההחטאה של הציבור הדתי ושל כלל ישראל.

מותש ועם כאב ראש, עשיתי את הדרך אל ביתי המוגן. יודע שאת המחיר עבור השהיה בכנסת, בצמוד לסלולרים וציוד אלחוטי,אני אשלם בימים הבאים.

להלן המצג שהעברתי:

4 תגובות:

 1. תודה, עמיר!
  מעריך מאד את פועלך למען כולם, במיוחד לאור המחיר שאתה משלם בפעילות זו!!

  השבמחק
 2. מעניין לקרוא את הכתבה הבאה של ד"ר מעין ברנע-זהר, אשר התפרסמה באתר של מכון דוידסון, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע ב-8 ספט' 2016. כתבה דנה ב"רגישות יתר לקרינה אלקטרומגנטית". הנה הלינק: https://goo.gl/5GkWF2

  השבמחק
  תשובות
  1. אכן מעניין לקרוא את הכתבה השגויה , אחת מיני רבות בנושא זה של מכון דוידסון, כתבה שמכחישי הנזקים למינהם והמכורים מצטטים בלי להבין שהם מצטטים מישהו שאין לו הבנה בתחום הקרינה, האלקטרוניקה, ההשפעות הבריאותיות של קרינה בלתי מייננת או ברגישות לקרינה. אדם שמצטט בלי להבין מה הוא מצטט. בייחוד מעניין לקרוא שם גם את התגובות שלי (אני חותם "עמיר - ללא קרינה בשבילך, 09/08/2016" ואת מאמר התגובה שלי בקישור - http://norad4uh.blogspot.co.il/2016/09/blog-post.html

   מחק