יום שלישי, 25 באפריל 2017

תוכנית חיסכון - ערוץ 2 - בדיקות קרינה בבית על ידי המשרד להגנת הסביבה.

אתמול, ה 24/04/2017, ב"תוכנית החיסכון" של ערוץ 2, הובאה כתבה בשם "הקרינה המסוכנת שמסתתרת במכשירי חשמל ביתיים", בכתבה נראה פרופ' סטיליאן גלברג, ראש אגף רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה, בודק שדה מגנטי בתדר נמוך מציוד חשמלי ביתי.
בכתבה לא הוזהר הציבור מציוד אלחוטי ביתי (למעט משפט בלתי ברור בסוף "להרחיק ציוד בתדרים גבוהים יותר מחדרי שינה") וחבל, משום שזו החשיפה הגדולה ביותר של הציבור היום, לקרינה מציוד אלחוטי ביתי ומהסלולרי של כל אדם וכל ילד.

לצערי המשרד להגנת הסביבה מכיר (באופן רשמי) רק בהשפעות של שדה מגנטי בתדר נמוך מרשת החשמל ולכן הוא יוצא ומזהיר מפני מכשירי חשמל הפולטים אותם. אולם המשרד אינו מכיר בצורה רשמית בהשפעות הקרינה הבלתי מייננת בתדרים גבוהים יותר כמו הקרינה מהסלולרי, ציוד אלחוטי ואנטנות סלולריות ולכן אינו מזהים מפניהם. כדאי לזכור שמרחק הביטחון מרוב הציוד הפולט שדה מגנטי בתדר נמוך הוא מטרים בודדים ודי למקם אותם הרחק מבני אדם ומיטות, זאת בעוד אם התקנתם בבתכם ציוד אלחוטי ביתי או אתם משתמשים בסלולרי אתם חשופים לקרינה בתוך הבית באופן קבוע. ממליץ לכולם להיות מודעים גם לנושא הקרינה בתדר גבוה (קרינת סלולרי-אלחוטי) ולצמצם שימוש וחשיפה. חבל שהמשרד לא מתעורר בנושא הזה, לא מעדכן את התקנים הגבוהים והלא מגנים שלו לקרינת רדיו-סלולרי ולא את שיטות המדידה שהיו נכונות לעידן האנלוגי.

בשנת 2002 עידכן המשרד, באומץ רב, את ההמלצות החשיפה לקרינה בתדר נמוך ל2 מיליגאוס בלבד (פי 500 פחות מהתקן של ICNIRP) וזאת על סמך הקביעה של IARC בין החשיפה לסרטן דם בילדים. כעת נדרשת פעולה דומה בכל הקשור לקרינת רדיו-סלולרי וזאת כדי לשפר את המדידות, לשפר את המודעות ולצמצם את החשיפה של הציבור לקרינה. למעשה זה כבר מאוחר מידיי. החשיפה של הציבור היום מקרינה מהציוד האישי שלו, מהסלולרי, מהציוד האלחוטי בבית, מאנטנות סלולריות באיזור מגוריו או עבודתו היא גדולה מאוד. אבל עדיין לא העניין לא עבוד לגמרי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה