יום רביעי, 12 באפריל 2017

איסור שימוש עובדי הוראה בסלולרי בבתי הספר - צעד קדימה, צעד אחורה

ב4/4/2017 פרסם משרד החינוך חוזר מנכ"ל האוסר שימוש בסלולרי בבתי הספר על ידי צוות ההוראה.
ב5/4/2017, כנראה בגלל לחץ מורים, חזר בו משרד החינוך והגביל את האיסור לשימוש אישי בלבד.
http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Applications/Mankal/EtsMedorim/8/8-5/HoraotKeva/K-2017-8-1-8-5-54.htm
לדעתי אין מקום לשימוש בסלולרי או בציוד אלחוטי בבתי הספר. 
כל עוד מאפשרים זאת פשוט פוגעים בבריאות של הילדים במקום לשמש דוגמה ולהפוך את בתי הספר לנקיים מקרינה. 

ההחלטה לאסור כל שימוש בסלולרי בבית הספר יצגה כנראה את הרצון האמיתי של מי שאני מנחש שהוביל את היוזמה הזו. אבל אז נזכרו במשרד החינוך כי בחלק מבתי הספר עושים שימוש בסלולרי של הילדים ושל צוות המורים במהלך השיעור למטרות למידה. שימוש שעל פי הנחות היסוד (הלא מדויקות) של וועדת המומחים (סטיליאן, סדצקי ועופר רימון) ועל פי הדעה הרווחת היום (והלא תמיד נכונה) שימוש (בסלולרי) אשר יוצר פי כמה קרינה מאשר שימוש בטאבלטים או בציוד אלחוטי מבוסס וייפיי. ובכן, כאשר מביאים טיעון כזה רק כדי להדוף ביקורת על השימוש בוויפיי (בטענה ששימוש בסלולרי יביא לקרינה גבוהה יותר), אז משרד החינוך משתמש בו. כאשר הטיעון פוגע בחזון האלחוטי של בתי הספר ניתן לא להתחשב בו. זה מה שקורה שאין אמת מדעית ברורה בבסיס הדברים, אין הכרה בנזקי הקרינה ומנגנוני הנזק, אין הבנה של הסיכון ויש ניחושים והחלטות פוליטיות "פרקטיות" וניסיון להגיע לפשרה בלי לפגוע או לעצור את מה שעושים בשטח. 

בכל מקרה, ניתן לברך על האיסור בשימוש באישי. אומנם האיסור לא יביא את בתי הספר להיות נמוכי קרינה אבל לפחות יסיע בסיטואציות מסוימות. 
למשל בגן של הבנות שלי המטפלות והגננות מידי פעם מתעסקים בסלולרי החכם שלהם והוא כל הזמן עליהם ומשדר קבוע , ליד הילדים. לפחות עכשיו ניתן יהיה להשתמש באיסור על מנת להפסיק את החשיפה המיותרת לקרינה.

בלי שום קשר, צריך להמשיך לדרוש להפוך את בתי הספר לאזורים נקיים מקרינה וכן לאתר עוד ועוד ילדים שכבר נפגעו וכבר מפתחים כאבי ראש בימים של בית הספר (ובימים שהם בבית או לא בבית הספר הם בסדר).

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה