יום שבת, 12 בנובמבר 2016

חלק נוסף של מחקר האינטרפון פורסם - קשר בין מיקום הסלולרי והמרחק מהראש לסיכון לגידולי מוח


פרסום נוסף של פרויקט האינטרפון מראה על קורלציה בין המרחק מהראש והצד בו הוחזק הסלולרי לבין מיקום גידולי סרטן מסוג גליומה בנבדקים במחקר שאובחנו בין 2000 ל 2004 ונכללו בקבוצות ה"משתמש הרגיל" (לפי הגדרת המחקר משתמש רגיל דיבר פחות מ27 דקות ביום, רובם הרבה פחות).  כאמור לפי תוצאות הניתוח 
קורלציה דומה נמצאה בפרסום הראשון של המחקר בשנת 2011 (על סמך נתונים שנאספו עד 2001).


"Our main analysis included 792 regular mobile phone users diagnosed with a glioma between 2000 and 2004. Similar to earlier results, we found a statistically significant association between the intracranial distribution of gliomas and the self-reported location of the phone. When we accounted for the preferred side of the head not being exclusively used for all mobile phone calls, the results were similar."


גם בפרסום הזה של האינטרפון יש מה שנראה כמו ניסיון לגמד את הממצאים. החוקרים מצהירים כי בעוד נראה קשר ברור בין הקרבה של הסלולרי למיקום הגידול ובין הצד בו נעשה שימוש בסלולרי לצד בו התפתח הגידול, לא נראה במחקר "טרנד" דומה בין הגידולים לזמן השימוש בסלולרי ומספר השיחות. מבלי לראות את הפרסום המלא קשה לי להתייחס להערה זו של הכותבים. אני יכול רק לנחש שהם מתייחסים לכך שבפרסום הראשוני של המחקר לא נמצא טרנד בין זמן השימוש ומספר השיחות לסיכון היתר לסרטן. תוצאות אלו של המחקר הראשוני נובעות מטעויות בביצוע המחקר ובניתוח הסטטיסטי, כפי שהוסברו במספר רב של ביקורות מחקר (כולל אצלנו) וגם בנספחים מספר 1 ובנספח מספר 2 של המחקר עצמו.
כמו כן לא ברור לי בשלב זה מה קרה עם קבוצות המשתמשים הכבדה ביותר ומדוע לא נכללו משתמשים בקבוצה זו בפרסום החדש.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה