יום ראשון, 24 בינואר 2016

פרופסור הרולד ורמוס - סלולרי ושדות מגנטים לא גורמים לסרטן, האומנם?

הובא לידעתי ראיון של אושרת קוטלר עם פרופסור הרולד ורמוס מדען לחקר הסרטן, זוכה פרס נובל לרפואה בשנת 2009. בראיון מבטל המדען את האפשרות שקרינה מסלולרים או שדות אלקטרומגנטיים יכולות לגרום לסרטן (דקה 13:00). 

ההסתכלות שלו צרה מאוד, רק על מנגנונים פיזיקאלים שמשפיעים על הדנ"א. הוא לא מזכיר מנגנונים ביולוגים שגורמים לנזקים בקרינה בלתי מייננת. לטענותו לא נגרם משדות אלו נזק לגנום, כלומר לדנ"א. הנרי לאי (ורבים לפניו ואחריו) הראה בשנת 1996 על נזק לדנ"א בחשיפה לקרינת רדיו. די בכך כדי להבין שהפרופסור המכובד טועה. מנגנון ביולוגי שיכול לגרום נזק למערכת החיסון ולדנ"א הוא יצירת רדיקאלים חופשיים. וכפי שהראה ד"ר יוסי פרידמן בשנת 2007 קרינת רדיו יוצרת רדיקאלים חופשייםיש לציין כי בניגוד לדעת הפרופסור המכובד, הן קרינת רדיו והן שדות מגנטים בתדרים נמוכים נמצאים ברשימת המסרטנים האפשריים של IARC - הוועדה הבין לאומית לחקר הסרטן.

הפרופ' המכובד גם אומר שהקרנות וכימו הם עדיין הטיפול המוביל, שזיהום אויר (הוא כנראה התקוון לאבק ולכלוך ולא לזיהום במובן של חלקיקים מתעשיה) לא גורם לסרטן וכי תוספי תזונה לא עוזרים, כך גם טיפול אלטרנטיבי. 
אושר קוטלר מתארת אותו כ"שמרן" ולא בכדי. דעות אלו מיצגות את דעות התעשיה, הן תעשיית התרופות (שבדרך כלל אינן מצילות חיים אבל מאפשרות את המשכתם בתלות בשימוש בתרופות הללו) והן תעשיות הסלולר, האלחוטי והחשמל. 

2 comments:

 1. הפרופסור אומר באותו הראיון שגם זיהום אוויר בדרך כלל לא מסרטן. אולי הוא מתעלם בתמימות מתוצאות של כמה מחקרים אבל זה נשמע כמו פרסומת הבא: " כל מי שמזהם או מקרין יכול להזמין ממני חוות דעת המבטיחה שזה בסדר". יש אנשים שמתפרנסים מכתיבת חוות דעת כאלה, יש המון מוסדות ומפעלים שמשלמים עליהם ממש טוב.

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום מיכאל ותודה על התגובה.
   אתה צודק מאוד. לאלא יש הרבה מאוד הזדמנויות לתת חוות דעת מכניסות מאוד מהמזהמים. זה מאוד שווה להיות מכחיש נזקים. כמו כן הכחשה שלו בנושא הזיהום (הוא מדבר בעיקר על אבק) מעידה גם על ההכחשה שלו בנושא הקרינה.
   אולי בפעם הבאה שהוא מגיע לארץ צריך לשקן אותו במלון בחיפה, עדיף ליד אנטנות סלולריות ועם נוף למפרץ.

   מחק