יום שלישי, 26 בינואר 2016

השר שטיניץ - רשת החשמל בישראל הותקפה

לפי כתבה במעריב, השר יובל שטיניץ דיווח היום בכנס הסיבר כי רשת החשמל הישראלית חוותה אתמול התקפת סייבר.
לא ידועים לי הפרטים הטכנים של הפרשה ובאיזו שיטה ודרך איזה טווח הצליחו הפורצים להכנס לרשת, אם בכלל, אך ברור לי לגמרי כי פריסת מוני החשמל האלחוטיים ורחיבי הרשת התומכים בהם (למשל קולקטורים שיותקנו ברחובו) מהבים פרצה הקוראת לגנב, או במקרה הזה להאקר.

התשתית של חברת החשמל צריכה להחשב בתשתית בטחונית וככזות אסור שיהיו לה נקודות גישה אלחוטיות, בטוח שלא בדמות של נקודות קצה אלחוטיות הפרוסות בכל בית בישראל. זה בדיוק מה שיהיה כאשר יפרסו מונים חכמים בארץ (והפריסה כבר החלה, לפחות בתל אביב). 

מומחה אבטחה אמצעי הראה כבר ב 2012 מספר רב של נקודות תורפה במונים החכמים האלחוטיים שנפרסו בארה"ב ובקנדה. בוידאו הבא מובאת הרצאה שלו בה הוא מתאר את כל הפרצות שמצא וכמה עמוק לתוך המערכת הצליח להגיע.


מעבר לכך, המונים האלחוטיים של חברת החשמל יוסיפו לחשיפה של כל אחד ואחד מאיתנו לקרינה. בעיקר במקרים שהם יותקנו בחדרי שינה, או מקומות בהם אנשים נמצאים באופן יום יומי, או בצמוד למקומות אלו. מרבית החשיפה היא במרחק של כ 5 מטרים מהמונה. המונים שמדדתי בתל אביב בתחילת 2016 שידרו 5 שניות שידור ו3 שניות ללא שידור, בצורה מחזורית, כל היממה.


פרטים נוספים באתרי - http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/smart-meters-h

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה